F1.sk F1.sk

Ecclestona mrzí, že Rindtovi odporučil Lotus. Prišiel tam o život...
zdroj: Baku City Circuit

Ecclestona mrzí, že Rindtovi odporučil Lotus. Prišiel tam o život...

Bernie Ecclestone začal s motoršportom vo veku šestnásť rokov, keď súťažil v sérii motocyklov. Prešlo neuveriteľných sedemdesiat rokov a svoje prepojenie s touto sférou už do veľkej miery ukončil. V F1 ostáva v čestnej pozícii, no má už len minimálne právomoci.

Preskákal si toho veľa a mrzia ho hlavne nešťastné udalosti. S veľkým smútkom spomína na smrť Ayrtona Sennu, ale smúti aj za svojim pretekárom Eliom de Angelisom. No a pochopiteľne i za jediným majstrom sveta "in memoriam" Jochenom Rindtom, ktorý bol jeho dobrý kamarát.

"Jochen a ja sme boli blízki kamaráti," zaspomínal si v rozhovore pre Daily Mail. "Veľmi ťažko sa to hovorí, ale v tom čase sme boli zvyknutí na to, že sme prichádzali o veľké množstvo jazdcov. Keď niekto zomrel, tak to nebol taký veľký šok... Ale keď to bol niekto, ku komu ste mali blízko, tak to šok rozhodne bol."

"Práve ja som bol ten, kto tieto dve strany spojil: Jochena a Lotus. Mohol sa dohodnúť buď s Brabhamom alebo s Lotusom. Ja som mu v tom čase povedal, že podľa mňa to bude asi lepšie u Colina (Chapmana, pozn. red.), ale Brabham je na druhej strane opatrnejší a autá stavajú trochu bezpečnejšie."

"Hovoril som, že je v tom tak trochu riziko, ale ak chce získať titul, tak podľa mňa má väčšie šance v Lotuse ako v Brabhame. Ja som v tom čase Brabham ešte nevlastnil. Nie je príjemné teraz si uvedomiť: 'Bože, ak by som to nespravil, tak by s tým autom nejazdil a nezabil by sa'," zamýšľal sa Bernie Ecclestone.

Najkrajšie roky vraj Bernie zažil práve v Brabhame, keď získal v rokoch 1981 a 1983 majstrovské tituly s Nelsonom Piquetom. Dnes len s nostalgiou spomína na kamarátstvo, aké v športe vtedy vládlo.

V rozhovore dokonca pripomenul, že mohol len tak zájsť do Talianska do Maranella a navečerať sa s Enzom Ferrarim. Šéfovia tímov boli radi, keď sa mohli stretnúť. "V súčasnosti je jediným dôvodom pre stretnutia ľudí z iných tímov to, že chcú ukradnúť ich zamestnancov," dodal Bernie Ecclestone.

Najnovšie z kategórie: Bernie Ecclestone

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk