F1.sk F1.sk

Bernie Ecclestone obhajuje bonusové platby pre Ferrari
zdroj: FIA

Bernie Ecclestone obhajuje bonusové platby pre Ferrari

Ferrari dostáva zo spoločného podielu zo ziskov Formuly 1 určeného pre tímy o približne 100 miliónov eur viac ako všetci ostatní. Bývalé vedenie F1 na čele s Berniem Ecclestonom s touto odmenou pre jediný tím pôsobiaci v športe od jeho vzniku až do dnešnej doby prišli pred niekoľkými rokmi preto, aby Taliani vo Formule 1 zostali aj naďalej.

Samotná čiastka je zarážajúca – ide len o časť príjmov Ferrari a pritom je to dvakrát toľko, čo celkovo dostávajú tímy z chvostu konštruktérskeho šampionátu. Nové vedenie F1 nedávno naznačilo, že by sa tento bonus chceli zrušiť, proti čomu sa Ecclestone postavil v rozhovore pre televíziu Sky Sports.

„Prečo sme to vôbec spravili? To je veľmi jednoduché. (Bývalí majitelia komerčných práv F1, pozn. red.) CVC v tom čase chceli vstúpiť na burzu. My sme sa pred tým, než sme reálne išli na trh, chceli uistiť, že môžeme garantovať účasť tímov. Pozreli sme sa na všetky tímy aby sme zistili, kto sa je skutočne schopný viazať do roku 2020 – všetci povedali, že by to podpísali. Oni však sú schopní podpísať čokoľvek a týždeň na to skončiť s biznisom. Nebol by v tom žiadny rozdiel,“ hovorí Ecclestone.

„Skutočne ochotní zaviazať sa boli tie najväčšie spoločnosti, takže sme ich museli odmeniť za to, že s nami spolupracovali dlhodobo. Povedali, že by za toto niečo chceli a podľa môjho názoru na to mali nárok. Presne takto sa to stalo,“ vysvetľuje.

Je Ferrari v prípade, že tieto bonusy sa zrušia, schopné šport opustiť? „Niekto mi minule povedal, že od počiatkov Formuly 1 sa tu vystriedalo viac ako 70 tímov, čomu som veľmi nechcel veriť. Keďže však poznám tú osobu, ktorá mi to povedala, asi to bude pravda.“

„Nič nie je večné, veď viete. Ak niekto Ferrari nahnevá či sklame, možno odídu. Možno keď Mercedes vyhrá zopár ďalších šampionátov a oni si povedia, že tu už boli a všetko vyskúšali,“ dodáva Bernie Ecclestone.

Najnovšie z kategórie: Bernie Ecclestone

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk