F1.sk F1.sk

Sauber už svoj tím definitívne opustil, na zanechaný odkaz je však hrdý
zdroj: Sauber Motorsport AG

Sauber už svoj tím definitívne opustil, na zanechaný odkaz je však hrdý

Peter Sauber je považovaný za jedného z pionierov švajčiarskeho motoršportu. V tejto krajine bolo od roku 1955 a tragédie v Le Mans okruhové súťaženie úplne zakázané, no Sauber si počas zákazu založil vlastný tím, s ktorým sa neskôr dostal aj do Formuly 1. V kráľovskej motoristickej triede funguje už od roku 1993.

Svoje aktívne pôsobenie však už ukončil, právomoci delegoval na šéfku tímu Monishu Kaltenbornovú a podiely predal spoločnosti Longbow Finance. Ani prvé preteky ročníka, ktoré sa uskutočnia na budúcu nedeľu, ho už nelákajú ako kedysi. "Budem niekde v Juhoafrickej republike, idem na dovolenku s manželkou," povedal Sauber pre denník Blick. "Keď tam bude televízor, tak si to pozriem. Ale dôležitejšie ako zábery sú presné medzičasy, ktoré dostávam v reálnom čase na mobil tak, ako vedenie tímu na boxovom múre. Vďaka týmto časom viem so svojimi skúsenosťami preteky analyzovať aj bez toho, aby som ich sledoval."

Sauber vstupuje do svojej 25. sezóny, čo si pripomína aj veľkým číslom na aute. Z tohto pohľadu by bolo fajn prísť si pozrieť prvú veľkú cenu, ale Sauber to v 73 rokoch vníma o čosi inak. "V minulom roku som ani raz nebol na pretekoch. Situácia bola dosť napätá a z môjho pohľadu bolo lepšie ostať doma. To, že teraz budem v Juhoafrickej republike, je napokon v tejto súvislosti aj vtipná zhoda okolností. Prečo? Lebo všetko sa to začalo pred 25 rokmi v Juhoafrickej republike. Naše prvé preteky sme absolvovali v Kyalami, práve tam sa začalo naše formulové dobrodružstvo."

"Sauber je štvrtý najstarší tím. Veľké mená prišli a odišli. Kapitulovalo viac ako dvadsať stajní. Lotus, Tyrrell, ale aj koncerny ako Toyota a BMW. Som hrdý na to, že sme zvládli štvrťstoročie. A to v krajine, v ktorej je ťažké pôsobiť v motoršporte na tejto úrovni," pokračoval Peter Sauber, ktorý súčasne pripomenul, že celá história Sauberu sa začala pred takmer 50 rokmi keď so svojim VW "Chrobákom" nastúpil do prvých pretekov. "V máji bude mať firma 47 rokov. Nemôžeme zabúdať ani na veľké časy z pôsobenia medzi športovými autami. Nuž a Mercedes sme do motoršportu priniesli po 33 rokoch odmlky. Dvakrát sme boli šampiónmi športových áut a v roku 1989 sme v Le Mans slávili double. Stavali sme autá pre Mercedes! Na toto sa vždy akosi zabúda."

V posledných rokoch sa však tím dostal do veľkej krízy a hrozil jeho kolaps. "Pre celú stajňu to boli tri veľmi ťažké roky. Pre mňa osobne to bola mimoriadna záťaž s mnohými nepríjemnými stretnutiami a telefonátmi," priznal Sauber, ktorý hovoril aj o bezsenných nociach: "A to som človek, ktorý zvyčajne dobre zaspáva. Ale keď som sa začal budiť uprostred noci, tak bol so spánkom koniec. Nešlo tu len o mňa a o moje meno, ale aj o množstvo spolupracovníkov..."

Sauber priznal, že čisto z podnikateľského a hospodárskeho hľadiska bolo spätné odkúpenie tímu od BMW v roku 2009 chybou. "Ale spravil by som to opäť a nič neľutujem. Hlavne preto, že sme teraz našli riešenie tak pre firmu, ako aj pre množstvo spolupracovníkov," poznamenal Peter Sauber, ktorý vraj v tom čase pocítil aj aroganciu BMW. Ešte však cítil, že chce pokračovať, no dnes to vníma inak. Sídlo v Hinwile už ani nenavštevuje: "Nie, nemám tam ani kanceláriu a vôbec tam nechodím..."

Najnovšie z kategórie: Sauber

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk