F1.sk F1.sk

Johansson sa vysmial rečiam o fyzickej náročnosti jazdy
zdroj: Scuderia Toro Rosso

Johansson sa vysmial rečiam o fyzickej náročnosti jazdy

V podstate všetci pretekári Formuly 1 pred novou sezónou zdôrazňujú potrebu dokonalej fyzickej pripravenosti. Autá budú v zákrutách omnoho rýchlejšie a jazda dá zabrať; tentoraz to preto nie je o chudnutí ale o vybudovaní potrebného svalstva.

"Ja však nemám pocit, že to bude až také ťažké, ako si každý myslí a ako každý hovorí," vyjadril vo svojom blogu názor bývalý pretekár Stefan Johansson. "Do okamihu prvých pretekov si na to všetci zvyknú. Určite nebudú pociťovať silnejšie preťaženia ako na ováloch v IndyCar. A chlapci v IndyCar sa na to veľmi nesťažujú..."

"Ak sa nemýlim, tak v F1 sa táto téma teraz poriadne nafúkla. Okrem toho treba pripomenúť aj to, že v IndyCar nemajú posilňovač riadenia, takže ich autá sú fyzicky omnoho náročnejšie ako F1," pripomenul Švéd, podľa ktorého je jazdec v dnešnej dobe v sedadle takmer prilepený. Môže hýbať akurát tak rukami a spodnou časťou nôh: "Ale vaša hlava je v podstate pripevnená v jednej pozícii, veď vás obklopujú opierky hlavy a máte aj HANS. Vôbec nerozumiem celým tým rečiam okolo toho."

"Ak by ste mali hlavu o tridsať centimetrov nad kokpitom ako my kedysi, tak by ste fakt museli využívať krčné svaly a vďaka ním ju držať. Teraz sa len opriete o opierku hlavy a pohoda," pokračoval Johansson, ktorý tvrdí, že v IndyCar je to napríklad na ovále v Phoenixe poriadny masaker a jazdci musia obrovské preťaženia zvládnuť počas 200 kôl.

"No a pretekári sú dnes celkovo mimoriadne fit. Sú omnoho lepšie pripravení ako kedysi, majú omnoho sofistikovanejšie tréningové metódy a lepšiu stravu. Nemyslím si, že po niekoľkých pretekoch by sme ešte mali počuť nejaké slová o fyzických záležitostiach," dodal pretekár, ktorého sme v F1 registrovali v rokoch 1983 až 1991.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Stefan Johansson

Pozri viac

Magazín

Pozri viac