F1.sk F1.sk

Max Verstappen: Ciele si stanovím až vtedy, keď budem mať vyskúšané nové auto
zdroj: Red Bull Racing

Max Verstappen: Ciele si stanovím až vtedy, keď budem mať vyskúšané nové auto

Jazdci Red Bullu sa už pár dní naplno venujú tímovým povinnostiam, ktoré predchádzajú začiatku sezóny 2017. Pre Maxa Verstappena to bude vôbec prvá sezóna, ktorú absolvuje vo farbách seniorského tímu červených býkov od jej úplného počiatku, keďže minulý rok prvé štyri podujatia odjazdil za Toro Rosso.

Oficiálna stránka tímu preto mladého Holanďana vyspovedala nielen ohľadom jeho očakávaní pred sezónou, ale napríklad aj dôležitosti testovania v modernej dobe simulátorov.

Vitaj späť, Max. Zimná prestávka sa pomaly končí. Aké to je byť znovu s tímom a pripravovať sa na rok 2017?

MV: Som naozaj rád, že som späť. Od začiatku roka som mal plné ruky tréningu, pripravoval som sa a čakal som na to, ako bude konečne pripravené aj auto a budeme sa môcť vrátiť na trať. Veľmi sa na to teším.

Tento rok prichádzajú veľké zmeny, ako veľmi sa nevieš dočkať toho, ako si sadneš do RB13?

MV: Už som na ňom jazdil v simulátore a tie rýchlosti v zákrutách sú fakt pôsobivé. Samozrejme si to však chcete vyskúšať aj naživo a našťastie to už nebude trvať dlho. Neviem sa dočkať toho, ako znovu začneme, stretnem všetkých členov tímu, niečo si vyskúšame a potom znovu budeme aj súťažiť.

Vieš vysvetliť niektoré z tých najväčších zmien, ktoré sa na nás chystajú?

MV: No, budeme mať širšie pneumatiky a rovnako aj širšiu základňu auta, väčší podvozok, čo spolu s väčšími krídlami bude spôsobovať väčší prítlak. Bude to naozaj zaujímavé. Samozrejme, auto bude o niečo ťažšie, no podľa mňa to nebude veľký problém. Na niektorých okruhoch by sme mohli byť rýchlejší aj o tri sezóny na kolo a to je naozaj dosť!

Veľa sa rozprávala o vplyve, ktorý tieto zmeny budú mať na jazdcov. Prispôsobil si tomu svoju predsezónnu prípravu?

MV: Robíte prakticky to isté čo minulý rok, no robíte to dlhšie a viac, takže pridáte nejaké činky a podobne. Bude to pre nás určite výzva, no to je súčasťou našej práce.

Spomenul si, že si nové auto už riadil v simulátore. Ako veľmi sa to približuje skutočnosti a tomu, čo zažiješ o pár týždňov na testovaní?

MV: Simulátor v Red Bulle je veľmi profesionálny. Jediné, čo vám tam chýba, je tiažová sila, no to sa veľmi v simulátore veľmi ťažko napodobňuje. Všetko ostatné tam však je, takže to pre nás je skutočne dobrý tréning.

Ako dôležitá je teda tá realita, akú hodnotu má testovanie?

MV: Je veľmi dôležité nielen pre tím, ale aj pre jazdcov, pretože do prvých pretekov nezostáva veľa času. Chcete sa teda v aute cítiť pohodlne a uistiť sa, že sedačka je v pohode, pedále a volant tiež a neriadite to auto v kŕči. Potom je dôležité, aby tím dokázal auto správne nastaviť pre prvé preteky a skúsiť ho vyvážiť. Snažíte sa každý deň zlepšovať auto tak, aby ste na prvých pretekoch boli v dobrej forme.

Toto je tvoja prvá predsezónna príprava s týmto tímom. Tešíš sa na to, že budeš mať viac času na zvykanie si v aute než si mal v Španielsku s RB12?

MV: Jasné, určite je tá príprava lepšia. Ako som už predtým povedal, pedále, volant a miesto na sedenie si zaslúžia trochu viac času. Je to teda pre mňa lepšie a s novým autom a celkom drastickou zmenou si myslím, že je dôležité absolvovať takéto testovanie.

Čo si predstavuješ, že sa stane v Austrálii na prvých pretekoch? Očakávaš premiešanie poradia či nejaké iné výzvy na ceste do prvej zákruty?

MV: Dúfam, že do tej prvej zákruty pôjdeme prví my a svoje vedenie si udržíme aj potom. V tomto momente nad tým veľmi neuvažujem. Chcem sa sústrediť len na testovanie a potom uvidíme, ako dopadneme, keď sa dostaneme do Austrálie.

Aké sú tvoje ciele pre nadchádzajúcu sezónu?

MV: Najskôr chcem počkať a zistiť, ako dobré je auto a podľa toho si nastavím svoje ciele. Dovtedy budem celkom neutrálny a len počkám a uvidíme, čo sa stane.

Najnovšie z kategórie: Max Verstappen

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk