F1.sk F1.sk

Ani Dallara nerozumie krokom smerom k silnejšiemu prítlaku
zdroj: Red Bull Racing

Ani Dallara nerozumie krokom smerom k silnejšiemu prítlaku

Inžinierska legenda Gian Paolo Dallara nie je celkom spokojná s tým, akým smerom sa uberá formulový šport. V tomto roku budú mať monoposty opäť silnejší prítlak, čo je podľa neho proti základnej logike.

"Z pohľadu inžiniera novým pravidlám nerozumiem a vôbec nechápem, prečo sa rozhodli koncentrovať na silnejší aerodynamický prítlak," zamyslel sa Dallara v rozhovore pre blog Lea Turriniho. "Z technického hľadiska to znamená, že predbiehanie bude takmer nemožné. Nikto sa totiž nedokáže tesne nalepiť na auto pred ním. Sťažujeme sa na slabé divadlo, ktoré F1 ponúka, no potom sa uberieme presne opačným smerom."

Pozitívnejšie slová však padli pri téme pohonných jednotiek: "Formulu 1 som vždy vnímal ako technologickú experimentálnu záležitosť najvyššej úrovne. Hybridné motory v kombinácii s turbom sú niečo z tohto smeru. Pre výrobcov áut je to výzva, má to zmysel..."

"Okrem toho sa však musíme zamyslieť nad tým, kde je hranica medzi výskumom a šou," skonštatoval Talian, ktorý pripomenul, že v Amerike k veci pristupujú inak, pole sa snažia v pretekoch vyrovnať a zatraktívniť dianie: "Formula 1 však uplatňuje celkom opačnú filozofiu a vlastne aj virtuálny safety car vynašli práve preto, aby ostali rozdiely medzi autami vždy zachované."

"Európa a Amerika, to je takmer kultúrny stret. Milujem Ameriku, pretože tam je centrum môjho biznisu, no chápem, že vždy existujú rôzne prístupy. Nepýtajte sa ma na to, ktorý je lepší. Bol by som zaujatý," usmial sa Gian Paulo Dallara.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Dallara

Pozri viac

Magazín

Pozri viac