F1.sk F1.sk

Podľa Tosta treba zmraziť vývoj motorov Mercedes
zdroj: Red Bull / GEPA

Podľa Tosta treba zmraziť vývoj motorov Mercedes

Z hľadiska výkonnosti monopostu ako celku prevzali v posledných troch rokoch veľmi dôležitú úlohu pohonné jednotky. Postupom času sme dospeli k pomerne jednoznačnému rebríčku, v ktorom viedol Mercedes pred Ferrari, Renaultom a Hondou. Šéf Scuderie Toro Rosso Franz Tost v tejto súvislosti navrhol zmrazenie vývoja najsilnejšieho agregátu.

"Dúfam, že skôr či neskôr sa dopracujeme k parite pohonných jednotiek. Dnes to tak nie je," povedal Tost v aktuálnom rozhovore pre Autosport. "Potrebujeme sa postarať o to, aby o titul bojovali aspoň Red Bull, Mercedes a Ferrari. Keď sa parita pohonných jednotiek nedostaví, tak by FIA mala zasiahnuť, upraviť pravidlá a zmraziť vývoj."

"Osobne by som zmrazil pohonnú jednotku Mercedesu, ostatní by sa mohli dotiahnuť a potom by som zmrazil všetky. Povolil by som neobmedzený vývoj batérií, pretože to je vec pre budúcnosť a pre výrobcov je to dôležité," skonštatoval Rakúšan.

Vedenie športu napriek všetkému robí aspoň niektoré malé kroky a aj pre tento rok zmrazilo vývoj niekoľkých súčiastok pohonných jednotiek; takých, ktoré sa nestarajú o výkon. FIA okrem toho stanovila minimálnu váhu MGU-K i MGU-H a v roku 2018 stanoví aj minimálnu váhu celého rekuperačného systému. Postaví ju tak, aby ten, kto je v tomto smere najďalej a celé zariadenie má najľahšie, už nemohol získavať ďalšiu výhodu.

Tost okrem toho žiadal aj zavedenie rozpočtového stropu. "S nákladmi musíme ísť smerom nadol. Diskutujeme o tom už roky, ale nič sa nestalo," poznamenal. "Osobne by som zaviedol rozpočtový strop. Niekto hovorí, že to nie je kontrolovateľné, ale to je nezmysel. V Toro Rosso máme archív každej jednej súčiastky, vieme vám povedať odkiaľ ju máme i na koľko nás vyšla."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Franz Tost

Pozri viac

Magazín

Pozri viac