F1.sk F1.sk

Stefan Johansson o Nicovi Rosbergovi: Zmeniť svoj život od základov chce riadnu guráž
zdroj:

Stefan Johansson o Nicovi Rosbergovi: Zmeniť svoj život od základov chce riadnu guráž

Pre mnohých bolo rozhodnutie Nica Rosberga ukončiť kariéru len necelý týždeň po zisku premiérového titulu veľkým prekvapením. Nemecký pilot však oddôvodnil svoj odchod z aktívneho motoršportu tým, že chce stráviť viac času so svojou rodinou a víťazstvom v celkovom poradí jazdcov si splnil svoj najväčší sen, na ktorý už nemá čím nadviazať.

"Nemyslím si, že sa dá povedať niečo viac o jeho rozhodnutí skonči týždeň po posledných pretekoch sezóny, pretože každý okolo Formuly 1 sa k tomu už svojím spôsobom vyjadril. Koniec koncov je to jeho rozhodnutie a nie rozhodnutie niekoho iného. Ja osobne rešpektujem spôsob, akým sa rozlúčil s F1 - keď nad tým pouvažujete, čo by chlap ako on mohol chcieť ďalšie? Chcel by tam byť dovtedy, kým by neprekonal všetky rekordy?," pýta sa bývalý pretekár Formuly 1 Stefan Johansson na svojom blogu.

Šesťdesiatročný rodák zo švédskeho mesta Vaxjö zastáva názor, že za Rosbergovým rozhodnutím stojí aj jeho povaha a osobnosť, ktoré sa od viacnásobných majstrov sveta zásadne líšia. "Myslím si, že to je hlavne o cieľoch, ktoré si stanovíte. Jeho cieľom bolo vyhrať titul a to sa mu podarilo. Iní jazdci ako Senna, Schumacher či Hamilton asi mali úplne iné ciele a potom sú tu aj takí jazdci, ktorí jednoducho milujú pretekanie sa. Tí dokážu zabudnúť na to, čo je ich cieľom a jednoducho si užívať daný moment a užívať si jazdenie a vďaka tomu odvádzať skvelú prácu."

"Každý jazdec je iný a možno by pre Nica bolo omnoho jednoduchšie rozhodnúť sa, že ešte pár rokov to potiahne ako zvoliť možnosť, ktorá jeho život zmení od základov v každom jednom aspekte. To chce osobnosť s poriadnou gurážou a silou vôle," pokračuje.

"Isté však je, že Rosberg odviedol pri ceste za titulom fantastickú prácu. V posledných pár rokoch to medzi nimi bolo naozaj tesné a tento rok nebol v ničom iný. Napriek tomu sa to Rosbergovi podarilo v polovici sezóny vyťažiť v jeho prospech a získal tak dosť náskok nad Lewisom na to, aby nemusel bojovať zubami-nechtami o každú pozíciu, ale len si zachovávať približne rovnaký bodový odstup. Myslím si, že práve vďaka tomu dokázal jazdiť disciplinovane a bez chýb a vybojovať si tak body, ktoré potreboval na zisk titulu," myslí si Johansson.

V posledných dvoch dekádach vládli Formule 1 hlavne piloti ako Ayrton Senna, Michael Schumacher či Lewis Hamilton, ktorí sa pri ceste za viac a viac úspechmi dali zastaviť len málokedy a ich súťaživosť bola v niektorých momentoch až nezdravá. Rosbergov odchod hneď po zisku titulu teda priniesol čerstvý vietor, aj keď neurobil nič nové - naposledy sa v pozícii majstra sveta lúčil Alain Prost v roku 1993. "Medzi tým, že spravíte tú správnu vec a tým, že ste posadnutí víťazstvom za každú cenu, vrátane podvádzania, ak sa taká príležitosť naskytne, je len veľmi tenká hranica.

"Koniec koncov sú tie momenty, ktoré strávime bojovaním o preteky a šampionáty sú v porovnaní so životom všeobecne a životom pretekára skutočne nepodstatné. Myslím si, že všetci sa ako ľudské bytosti vyvíjame tak, že to časom pochopíme - každý má svoju morálku, vášeň a životné ambície, no podľa môjho názoru bolo to, čo Rosberg spravil, na úrovni a graciózne. Prišiel na to, čo musí spraviť, spravil to svojím spôsobom a uspel. To je v skutku obdivuhodné," dodáva Stefan Johansson

Najnovšie z kategórie: Stefan Johansson

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk