F1.sk F1.sk

Musíme viac vyzdvihovať súkromné tímy, myslí si šéfka Sauberu
zdroj:

Musíme viac vyzdvihovať súkromné tímy, myslí si šéfka Sauberu

Švajčiarsky Sauber pôsobí vo Formule 1 už viac ako dvadsať rokov a až na štyri sezóny v pozícii továrenského tímu BMW väčšinu tohto času patrí medzi súkromníkov. Dlhé roky v ich štruktúrach pôsobí aj Monisha Kaltenbornová, ktorá práve po rozhode Sauberu s BMW prevzala úlohu šéfky tímu a zastáva ju dodnes.

Indka s rakúskym pasom teda veľmi dobre vie porovnať situáciu, v akej sa súkromné tímy pohybujú v súčasnosti s tým, ako to bolo v minulosti a podľa nej sa toho veľa nezmenilo." Stále musíte bojovať proti tímom s niekoľkonásobne väčšími rozpočtami a omnoho viac zamestnancami - môžu teda vyvíjať paralelne a majú omnoho viac ľudí na riešenie problémov. My sme si však už na to zvykli a vždy sme sa snažili byť čo najefektívnejší," vysvetľuje pre GPUpdate.net.

"V určitom momente však musíme spraviť krok smerom k vývoju nášho tímu podľa dnešných štandardov. Sme celkom exotickí, keďže sídlime vo Švajčiarsku a nemôžeme sa porovnávať s Ferrari, ktoré je tu z tímov najdlhšie. Musíme urobiť určité zmeny tak, aby sme boli na úrovni dnešnej Formuly 1 a to je trochu iný druh vývoja. Keď sa pozriete na to, ako to bolo predtým, boli tu testovania a nefungovalo to rovnako u každého. Museli sme sa teda adaptovať a keď sa pozriete na posledné roky, kedy sme nemohli robiť tieto kroky, museli sme naše štruktúry adaptovať novým spôsobom," pokračuje Kaltenbornová.

Podľa jej názoru sa súkromné tímy vo Formule 1 neoceňujú dostatočne napriek tomu, že sú kľúčovou súčasťou kráľovskej kategórie motoristického športu. "Myslím si, že tento šport stojí a padá na súkromných tímoch. Keď sa na to pozriete, továrenské tímy prichádzajú a odchádzajú, všetci to vieme a všetci sme si to zažili, je to len otázkou času a toho, či dosiahnu alebo nedosiahnu svoje ciele. Pre nás je toto naopak jadro nášho biznisu, nepovažujeme to za predraženú marketingovú platformu, kde ukazujeme svoje technológie. My robíme len toto a preto tu stále sme, nehľadiac na to, čím tento šport prechádza."

"Aj keď továrenské tímy odídu a tento šport nechajú v akomkoľvek stave, my tu stále sme a stále sa nejakým spôsobom snažíme zvládať všetky výzvy. Myslím si, že toto by sa malo vyzdvihovať o niečo viac. To je jeden problém, no ten druhý pre tímy ako ten náš je to, že určité tímy majú neuveriteľné privilégiá, ktoré považujeme za ničenie konkurencie," myslí si Kaltenbornová.

"Nie je to len o finančných privilégiách, pretože tam nie je skoro žiadny systém, ale aj o vedení športu. V Strategickej skupine majú určité tímy výhody a privilégiá aj pri tvorbe rozhodnutí a oba tieto faktory spolu vedú k tomu, že sa zhoršuje prostredie," dodáva Monisha Kaltenbornová.

Najnovšie z kategórie: Monisha Kaltenbornová

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk