F1.sk F1.sk

Silverstone nutne potrebuje vyjednať lepšie podmienky
zdroj:

Silverstone nutne potrebuje vyjednať lepšie podmienky

Okruh v Silverstone by mal preteky Formuly 1 organizovať až do roku 2026, ale nič nie je isté. Organizátori Veľkej ceny Veľkej Británie totiž musia rok čo rok platiť viac a viac peňazí, pričom táto suma pravidelne rastie o päť percent. Prezident Britského klubu pretekárov (BRDC), ktorý okruh spravuje, Derek Warwick už od septembra varoval, že všetko je to mimoriadne drahé.

Na verejnosť napokon prenikol list riaditeľa BRDC Johna Granta, ktorý členov klubu ešte pred Vianocami informoval o aktuálnom vývoji. Do júla je potrebné uplatniť potrebnú výstupnú klauzulu, ktorá by BRDC zbavila neúnosného finančného rizika. Ak sa teda nič nezmení.

"Niekoľko vecí však hovorí v náš prospech," povedal Grant pre Autosport. "Blížiaca sa zmena majiteľov F1 by nám zo strednodobého hľadiska mohla pomôcť. Zdá sa, že Liberty Media chápe náš pohľad. Potrebujeme vyváženie ekonomickej rovnice. Skúmame množstvo ciest a komunikujeme s viacerými stranami."

Pomôcť by teoreticky mohol aj verejný sektor, aj keď vláda zatiaľ tomuto kroku nebola príliš naklonená. "Existujú presvedčivé dôkazy o využití verejných zdrojov, ale Formula 1 je vnímaná ako šport bohatých. Nemyslím si, že len také jednoduché odovzdanie hotovosti by bolo politicky možné, ale iný typ verejnej podpory by mohol byť."

Zaujímavé slová padli aj o prípadnej aktivácii klauzuly, ktorá môže ukončiť konanie pretekov. "Ak by sme ju využili, tak by sme to nevnímali ako koniec, ale len ako priestor pre ďalšie negociácie. Nevnímali by sme to ako nezvratný krok," poznamenal John Grant.

V konečnom dôsledku teda ide len o peniaze a vyjednanie lepších podmienok. Pri uzatvorení aktuálnej zmluvy platili organizátori ročne "len" dvanásť až pätnásť miliónov libier, no na konci jej platnosti by malo ísť o viac ako tridsať miliónov. A to už BRDC neutiahne ani v prípade, ak bude preteky pravidelne navštevovať 140 000 ľudí ako v minulom roku.

Najnovšie z kategórie: Silverstone

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk