F1.sk F1.sk

Ako sa zrodil Schumiho návrat do športu...
zdroj:

Ako sa zrodil Schumiho návrat do športu...

Michael Schumacher svoju formulovú kariéru pôvodne ukončil v závere roku 2006, no dlho bez športu nevydržal. Pravdepodobne mu už bolo dlho a 23. decembra 2009 v Brackley potvrdil, že sa vracia. Spojil sa s Mercedesom, ktorý len krátko predtým prevzal majstrovský tím Brawn GP postavený na pozostatkoch Hondy. Strieborné šípy sa prvýkrát od roku 1955 rozhodli pre spustenie továrenskej stajne.

Mercedesu sa okrem toho podarila aj iná vec: opäť spojil dvojicu Ross Brawn/Michael Schumacher, ktorá spoločne vybojovala sedem majstrovských titulov. A za to, že sa tak stalo, vraj do určitej miery vďačíme aj náhode. Pôvodne mal totiž jazdiť Jenson Button, ktorý sa však ako čerstvý majster sveta nakoniec rozhodol odísť do McLarenu.

"Keď sa rozhodol opustiť Brawn, z ktorého sa stával Mercedes, a odišiel do McLarenu, tak som bol veľmi sklamaný," povedal Ross Brawn v rozhovore pre BBC Radio 5. "Zažili sme síce úspešné obdobie, ale len relatívne krátke. Ktovie čo by sa stalo ak by ostal? Keď si uvedomíme, že tím je v dnešnej dobe v takejto silnej pozícii..."

Druhým jazdcom Brawnu bol v majstrovskom roku Rubens Barrichello, za ktorého nástupcu bol ešte v novembri 2009 potvrdený Nico Rosberg. Mercedesu jeho príchod vyhovoval, pretože do svojich radov získal syna bývalého majstra sveta a navyše Nemca. Pre Schumiho teda v určitom okamihu neostávalo miesto.

"Rozhovory s Michaelom sa začali až v čase, keď nám Jenson povedal, že odíde. Predtým sme s Michaelom neboli v kontakte. Špekulácie o tom, že Mercedes vyvíjal tlak a Michaela chcel za každú cenu, nie sú pravdivé," skonštatoval Angličan. "Vyjednávali sme s Jensonom a bolo to dosť ťažké, pretože teraz bol už majstrom sveta. Situáciu sme možno neodhadli celkom správne."

Napokon je to tak, že ak by to s Buttonom vyšlo, Schumacher by sa do športu nevrátil. "Minimálne teda nie s nami," potvrdil Ross Brawn. "V tom čase však bolo zrejmé, že Michael by sa chcel vrátiť. Vo Ferrari už chcel nahradiť aj zraneného Felipeho Massu. Bol to jasný signál hovoriaci o tom, že sa chce vrátiť do auta."

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk