F1.sk F1.sk

Fotograf Vladimír Rys: Atmosféra v Red Bulle? Niečo fantastické
zdroj: Vladimír Rys

Fotograf Vladimír Rys: Atmosféra v Red Bulle? Niečo fantastické

"Mechanici ma zo začiatku odstrkovali, no dnes som už jedným z najstarších v celom tíme. Chodia za mnou a sami mi dávajú tipy na fotografie - prakticky mám ich plnú dôveru a nemôžem sa sťažovať, v garáži sa cítim veľmi dobre. Je to taký mladý a energický tím, čo sa mi páči," hovorí Rys pre F1.sk.

Český fotograf Vladimír Rys má v súčasnosti vo Formule 1 niekoľkých klientov, medzi ktorých patria aj niekoľké publikácie a mnohí sponzori. Tým najväčším zákazníkom však už desať rokov je Red Bull, s ktorým si odžil aj všetky štyri majstrovské tituly v rokoch 2010 až 2013. V exkluzívnom rozhovore pre F1.sk však priznáva, že začiatky tejto spolupráce neboli jednoduché a vybudovať si rešpekt v garáži mu trvalo niekoľko rokov.

"Mechanici ma zo začiatku odstrkovali a nenechali ma stáť kde som chcel, prípadne sa mi stavali do cesty. Dnes som už jedným z najstarších v celom tíme, všetci sa tam pomenili. Už som si teda vybudoval určitý rešpekt,  chodia za mnou a sami mi dávajú tipy na fotografie - prakticky mám ich plnú dôveru a nemôžem sa sťažovať, v garáži sa cítim veľmi dobre. Atmosféra je tam výborná, je to taký mladý a energický tím, čo sa mi páči," hovorí Vladimír Rys.

{+t108365}

Ku skvelej atmosfére v tíme nemalou mierou prispievajú aj jeho jazdci, ktorými v súčasnosti sú Daniel Ricciardo a Max Verstappen. Podľa slov českého fotografa sa však v Red Bulle nikdy nestalo, že by sa niektorý z pretekárov správal voči tímu povýšenecky. "Našťastie tu vždy máme jazdcov, ktorí sú skromní a pracovití... Väčšinou sú to mladí chalani, ktorí chcú niečo dokázať a v Red Bulle je celá tá tímová atmosféra nadovšetko. Myslím si, že v Red Bulle by sa ťažko stalo, že by individualita jazdca bola dôležitejšia ako celý tím, čo sa napríklad v iných zoskupeniach môže stať."

"Ja som mal doteraz so všetkými jazdcami tejto stajne výborný vzťah. Daniela poznám už od doby, keď bol testovacím jazdcom Toro Rosso, Maxa som samozrejme tak dobre nepoznal. Max je však tým, že je ešte taký mladý, aj celkom prístupný a veľmi mi pripomína Sebastiana Vettela keď začínal – v názoroch, v jeho prístupe. Uvidíme, ale dúfam, že bude minimálne rovnako úspešný."

{+t108374}

A čo Sebastian Vettel, ktorý v Red Bulle pôsobil šesť sezón a vybojoval preň štyri konštruktérske aj jazdecké majstrovské tituly za sebou? "Sebastian je teraz vo Ferrari a náš vzťah sa zmenil, čo je úplne normálne. Ale je to inteligentný jazdec, veľmi slušne vychovaný, vždy pozdraví a občas prehodíme pár slov, ale že by sme chodili spolu na kávu, tak to už nie," odhaľuje Rys.

Nemecký pilot je známy aj svojim zmyslom pre humor. Na jednej z autogramiád si srandu spravil aj z dvorného tímového fotografa, ktorému na podpiskartu napísal "Vlad stinks". "To bolo v Indii, práve pred ziskom štvrtého titulu. Ja som bol vtedy tak blízko neho, že sa prejavil jeho anglický humor a napísal mi teda, že smrdím... Bol som prakticky hneď vedľa neho, fotil som detail jeho podpisu, tak som teda vyfotil aj toto... Ale nie, je to inak veľmi inteligentný chalan s dobrým zmyslom pre humor. Teraz sa vo Ferrari trápi, no dúfam, že budúca sezóna bude lepšia pre nás pre všetkých – pre Red Bull aj pre nich, pretože by to samozrejme bolo dobré aj pre šport ako taký."

{+t108360}

Počas rozhovoru prišla reč aj na Maxa Verstappena, ktorý v súčasnosti múti vody Formuly 1. Aj keď ho mnohí považujú za až prehnane sebavedomého pilota, jeho výkonu na Veľkej cene Brazílie tlieskali aj odporcovia. "Myslím si, že keď sa v budúcnosti budeme na to spätne pozerať, bude to vo všetkých rebríčkoch zázračných jázd vo Formule 1 veľmi vysoko. Svojím spôsobom ukázal genialitu. Už priamo pri trati som sledoval ako jazdil úplne iné stopy ako iné autá a to, čo tam vlastne spravil, bolo veľmi, veľmi inteligentné. Je to inteligentný jazdec, mladý, ambiciózny."

Bude majstrom sveta? "Ja dúfam, že áno. Rovnako by som to však prial aj Danielovi, Daniel je tiež výborný jazdec. Uvidíme," dodáva Vladimír Rys.

Rozhovor s Vladimírom Rysom Vám v plnom znení prinesieme 7. januára 2017

{+t108370}

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk