F1.sk F1.sk

Brawn o Schumacherovi: Jeho achilovkou bola súťaživosť
zdroj: Mercedes AMG Petronas

Brawn o Schumacherovi: Jeho achilovkou bola súťaživosť

"Michael bol tak súťaživý, že nedokázal vidieť veci tak ako by som ich videl ja či vy. Urobil to v Monaku v roku 2006, keď zastavil na trati v kvalifikácii a ešte dva alebo trikrát počas kariéry," spomína Ross Brawn.

Ross Brawn spolupracoval s Michaelom Schumacherom takmer počas celej jeho jazdeckej kariéry a za tieto roky sa z nich stali nielen skvelí kolegovia, ale aj veľmi blízki priatelia, pričom britský inžinier stál pri všetkých siedmich majstrovských tituloch legendárneho jazdca. Brawn si však vo svojej novej knihe 'Total Competition: Lessons in strategy from Formula One' spomenul aj na tie nie práve príjemné situácie z ich spoločnej cesty Formulou 1, medzi ktoré patria aj kolízie zapríčinené Schumacherovou prehnanou súťaživosťou. 

"Na konci roku 1994 sme titul vyhrali vďaka incidentu, ktorý sa udial medzi Michaelom a Damonom Hillom na Veľkej cene Austrálie, posledných pretekoch tej sezóny. Ľudia môžu polemizovať o tom, čo sa tam vlastne stalo, no v tom roku sa toho udialo naozaj veľa a je teda potrebné to všetko vidieť v celkovom kontexte," myslí si Ross Brawn. Pred poslednými pretekmi viedol Schumacher na Benettone pred Hillom na Williamse o jediný bod a o všetkom tak rozhodlo podujatie v Adelaide, ktoré však po vzájomnej kolízii nedokončili a z titulu sa tak tešil Schumacher. 

Schumacherov súboj o titul rozhodol incident na trati v posledných pretekoch aj v roku 1997. Vtedy bol nakoniec úspešnejší jeho rival Jacques Villeneuve, ktorý si pripísal svoj prvý a posledný triumf v celkovom poradí pilotov. "Rok 1997 však bol podľa mňa trochu iný. Ako som už predtým o Michaelovi povedal, mal svoju Achillovu pätu - bol tak súťaživý, že nedokázal vidieť veci tak, ako by som ich videl ja či vy. Urobil to v Monaku v roku 2006, keď zastavil na trati v kvalifikácii a ešte dvakrát alebo trikrát počas kariéry. Neviem, či to tak bolo aj s Damonom v roku 1994, nikdy som s ním o tom nediskutoval..." 

"Keď sa však pozrieme na rok 1997, Michael po tej kolízii vletel do boxov a nadával, ako za to mohol Villeneuve a ako ho Villeneuve vyradil z pretekov... Vtedy som mu povedal, nech sa upokojí a pozrie si záznam. Keď sa tak stalo, tak až zbledol a uvedomil si, čo vlastne spravil. Viem vám však odprisahať, že v tej chvíli prišiel do garáže presvedčený, že za to mohol Villeneuve. Boli to veľmi divoké preteky, pretože všetci sme si zvykli používať svoje druhé monoposty akosi strategicky. My sme to robili s Eddiem (Irvinom, pozn. red.) – boli preteky, kde sa Michael odtrhol a Eddiemu sme prikázali kontrolovať tempo balíka, aby sme si vedeli kontrolovať vedenie... Bolo to ako partia šachu," priznáva 62-ročný rodák z Lancashiru. 

"V tých konkrétnych pretekoch to bol Frentzen, kto Michaela po väčšinu času oblboval, takže Williams nám svojím spôsobom vrátil to, čo sme im robili my a to bolo fér. Ja si však myslím, že Michael bol z toho náramne frustrovaný - neospravedlňuje ho to, no naozaj bol." 

Niet pochýb o tom, že F1 je rovnako ako každý iný šport o víťazstvách - čo teda podľa Brawna stálo za Schumacherovými úspechmi? "Vidíte, ten manéver čo Michael vytiahol na Villeneuva nevyšiel... No niečo podobné dokázal spraviť počas jedného víkendu aj desaťkrát. Bol schopný niekoho odrezať, pretlačiť sa dopredu či ukázať, kto je pánom v zákrute. To je všetko súčasťou toho, kým naozaj bol. Ak ste súťažili s Michaelom Schumacherom, vedeli ste, že nemáte priestor na chybu – ak on uvidel medzeru a vy ste mu nechali možno centimeter, on by si tam našiel meter. Dôvodom jeho úspechu bol ten charakter a osobnosť, ktoré si vytvoril a ako dokázal zastrašovať iných jazdcov. Presne o tom je Formula 1," uzatvára Ross Brawn

Najnovšie z kategórie: Michael Schumacher

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk