F1.sk F1.sk

Parrovi sa nepozdáva znevýhodňovanie tímov starými motormi
zdroj: Sauber F1 Team

Parrovi sa nepozdáva znevýhodňovanie tímov starými motormi

"Vôbec nechápem, prečo bolo toto pravidlo zmenené. Z môjho pohľadu je to len o tom, že tvorcovia pravidiel tu zlyhali," konštatuje bývalý šéf Williamsu Adam Parr.

Šéfka Sauberu Monisha Kaltenbornová pred časom potvrdila, že jej tím bude v budúcom roku nasadzovať tohtoročné motory Ferrari. Všetci budú mať modely pre rok 2017, len Sauber pre rok 2016: Rakúšanka to zdôvodnila pomerne zvláštne a povedala, že jej tím bude z tohto rozhodnutia profitovať. Motor vraj už nebude rozhodujúci a jej zoskupeniu pomôže spoľahlivosť, vďaka ktorej sa bude môcť naplno orientovať na šasi.

Stajňa so sídlom v Hinwile sa chce naplno venovať vývoju šasi a z hľadiska motora chce využívať to, čo dobre pozná. Takže rovnaký agregát, aký mala doposiaľ. Problém je však v tom, že tzv. žetónový systém prestal platiť a výrobcovia motorov preto možno dosiahnu veľké pokroky. Sauber môže byť v nevýhode.

Bývalému šéfovi Williamsu Adamovi Parrovi sa celé toto politikárčenie nepozdáva a nasadzovanie rok starých motorov je podľa neho absolútne nesprávne. "Keď Mercedes, Ferrari alebo Renault dodávajú iným tímom horšie motory, ako majú oni, tak to nie je len neférové, ale aj nešportové," povedal Parr pre Motorsport-Total.com.

Pravidlá pritom hovorili o tom, že každý dodávateľ musí zákazníkom posúvať rovnaké motory najnovšej špecifikácie. "Vôbec nechápem, prečo bolo toto pravidlo zmenené. Z môjho pohľadu je to len o tom, že tvorcovia pravidiel tu zlyhali."

"Je to morálne nesprávne," pokračoval Adam Parr. "Je to niečo podobné, ako keby sme určili, že FC Chelsea bude mať menšiu bránu ako Manchester United. Fanúšikovia chcú predsa vidieť šport so súťažiacimi, ktorí majú férové šance."

V nedávno skončenej sezóne doplácala na rok starý motor Scuderia Toro Rosso. Tá sa v priebehu sezóny 2015 dostala do neradostnej situácie, opustila Renault a nemala nového dodávateľa. Napokon preto prikývla aj na rok staré motory.

Najnovšie z kategórie: Toro Rosso

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk