F1.sk F1.sk

Nico Rosberg šokoval motoristický svet: Ukončil kariéru!
zdroj: Mercedes

Nico Rosberg šokoval motoristický svet: Ukončil kariéru!

V piatok sa vo Viedni uskutočnila narýchlo zvolaná tlačová konferencia. Uviedol ju prezident Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Jean Todt, ktorý po chvíli odovzdal slovo Nicovi Rosbergovi. Ten povedal slová, ktoré šokovali celý motoristický svet.

V piatok sa vo Viedni uskutočnila narýchlo zvolaná tlačová konferencia. Uviedol ju prezident Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Jean Todt, ktorý po chvíli odovzdal slovo Nicovi Rosbergovi. Ten povedal slová, ktoré šokovali celý motoristický svet: "Končím svoje pôsobenie v F1!"

Nemec tak spravil absolútne nečakane len päť dní po tom, ako získal svoj prvý a tým pádom aj jediný majstrovský titul. Napodobnil ním svojho otca Kekeho a pravdepodobne pocítil, že naplnil svoj životný cieľ. 

"Túto príležitosť chcem využiť na oznámenie rozhodnutia ukončiť svoju kariéru v F1. Tu a teraz," skonštatoval Nico Rosberg. "Ťažko to vysvetliť, ale už od svojich začiatkov, keď som mal šesť rokov, som mal veľmi jasný sen: chcel som sa stať majstrom sveta Formuly 1."

"Teraz som to dosiahol. Do tých 25 rokov, ktoré som strávil v pretekárskom športe, som dal absolútne všetko. S pomocou ľudí okolo mňa, s pomocou fanúšikov a s pomocou môjho tímu, rodiny a priateľov, som to v tomto roku dokázal. Pre mňa to bola neuveriteľná skúsenosť, ktorú si navždy zapamätám," hovoril ďalej 31-ročný pretekár.

"Súčasne to však bolo veľmi, veľmi ťažké. Keď som v posledných dvoch rokoch Lewisovi podľahol, boli to pre mňa mimoriadne ťažké okamihy, ktoré však mimoriadne nabudili moju motiváciu," pokračoval Nico Rosberg. "Ani som netušil, že bude možné takto to zvrátiť a konečne dosiahnuť svoj cieľ."

Nástupca Lewisa Hamiltona na majstrovskom tróne všetko potvrdil aj prostredníctvom sociálnych sietí. "Vyštveral som sa na horu, som na jej vrchole," opísal svoje pocity a súčasne dodal, že už mnoho mesiacov išiel absolútne naplno a jeho okolie na to doplácalo: "Pochopiteľne, že to malo vplyv aj na tých, ktorých milujem. Celá rodina priniesla svoje obety a pre dosiahnutie nášho cieľa sme spravili všetko."

"Neviem nájsť dostatočne silné slová na to, aby som sa poďakoval mojej manželke Vivian; bola neskutočná. Pochopila, že tento rok je pre mňa veľký a mal som príležitosť niečo dosiahnuť. Vytvorila mi priestor na to, aby som sa medzi všetkými pretekmi naplno zotavil, každú noc dozerala na našu dcérku..." prezrádzal ďalej Rosberg.

{+t108162}

Rodák z Wiesbadenu, syn fínskeho otca Kekeho a nemeckej mamy Siny, pociťoval najväčší tlak od Veľkej ceny Japonska. Vtedy sa začalo rodiť rozhodnutie: "Od toho okamihu som to mal vo vlastných rukách a začal sa dostavovať obrovský tlak. Začal som myslieť na to, že keď získam majstrovský titul, ukončím kariéru..."

"V nedeľu ráno som už v Abú Zabí vedel, že to môžu byť moje posledné preteky a pred štartom mi to pomohlo prečistiť hlavu. Chcel som si užiť každý okamih tejto skúsenosti. Vedel som, že to možno robím naposledy. Keď zhasli svetlá, zažil som najintenzívnejších 55 kôl života. Rozhodol som sa v pondelok večer. Deň som si to nechával prejsť hlavou a potom som to ako prvým povedal Vivian a Georgovi (Noltemu, z Nicovho manažérskeho tímu, pozn. red.). Nasledoval Toto (Wolff, športový šéf Mercedesu, pozn. red.)."

"Jediná vec, ktorá mi to komplikovala, bola tá, že moju pretekársku rodinu tak dostávam do ťažkej situácie. Ale Toto to pochopil. Okamžite mu bolo jasné, že som absolútne presvedčený a rozhodnutý," skonštatoval Nico Rosberg. "Chcem si užiť tieto okamihy. Chcem si vychutnať najbližšie týždne, poobhliadať sa za sezónou a užiť si každú aktuálnu skúsenosť. Potom sa vo svojom živote posuniem na ďalšiu stranu. Uvidím, čo má pre mňa pripravené..."

{+t107942}

O tom, kto nastúpi na Rosbergovo miesto, zatiaľ Mercedes neinformoval. Dá sa však predpokladať, že to bude testovací jazdec Pascal Wehrlein, no vylúčené nie sú ani iné alternatívy.

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk