F1.sk F1.sk

Haas už v máji stopercentne prepol na budúci rok
zdroj: Haas

Haas už v máji stopercentne prepol na budúci rok

"Náš výkon v tomto roku padol, pretože s autom pre rok 2016 sme vo veternom tuneli príliš nejazdili," potvrdil Romain Grosjean. "Vo veternom tuneli sme nasadzovali iné auto a pripravovali sme sa na budúcnosť...

V roku 2016 vstúpil do Formuly 1 americký tím Haas, ktorý podával od začiatku veľmi sľubné výkony. Ťažil aj zo spolupráce s Ferrari a kvalita Romaina Grosjeana mu v Austrálii zabezpečila osem a v Bahrajne dokonca desať bodov. Vo štvrtom podujatí v Rusku pridal spomínaný pretekár ďalšie štyri, v deviatych pretekoch v Rakúsku šesť a v osemnástych v USA ešte jeden.

Celkovo má na svojom konte Grosjean 29 bodov a jeho kolega Esteban Gutiérrez nulu, no zrejmý je aj iný fakt: postupom času to s Haasom išlo poriadne dolu vodou. Ako však informuje Autosport, tím konal takticky a pripravoval sa na budúci rok: tohtoročné auto sa vraj od marca "vyskytovalo" v aerodynamickom tuneli len výnimočne.

Pravidlá hovoria o tom, že stajne môžu v priebehu týždňa využiť 65 jázd vo veterných tuneloch, no Haas ich takmer všetky venoval budúcoročnému stroju. V marci a v apríli sa ešte pracovalo aj na aktuálnom aute VF-16, no od mája už vôbec. "Náš výkon v tomto roku padol, pretože s autom pre rok 2016 sme vo veternom tuneli príliš nejazdili," potvrdil Romain Grosjean v rozhovore pre Autosport. "Vo veternom tuneli sme nasadzovali iné auto a pripravovali sme sa na budúcnosť..."

"Keď som do tímu prišiel, tak nám išlo o to, aby sme boli v druhom roku lepší a v treťom ešte lepší. Náš plán je naďalej rovnaký. Čaká nás množstvo práce, ale každý už mohol vidieť, že k tomu pristupujeme vážne, sme koncentrovaní, platíme si svoje účty a sme na trati. No a nevedieme si až tak zle. Prichádza k nám čoraz viac a viac ľudí, tím rastie a myslím si, že v budúcom roku to vieme zvládnuť lepšie ako v tomto," skonštatoval Francúz.

Absolvent 101 veľkých cien však rozpoznal aj niekoľko problémov. Napríklad má pocit, že tím potrebuje rýchlejšie spracovávať dáta, vďaka čomu by dokázal rýchlejšie reagovať na nové problémy. "Chvíľu trvá, kým nadobudnete potrebnú dátovú kvalitu. V prvom roku objavujete slabiny i miesta, v ktorých je potrebné zlepšiť kvalitu súčiastok. Musíme zlepšiť kvalitu dát a zlepšiť potrebujeme aj reakcie."

"Tieto veci sa v priebehu sezóny naučíte. Pretekov je dovedna 21 a súťažíme v priemere každý týždeň a pol. Jednoducho nie je čas na reakcie. Na aute máme viacero súčiastok z dielne Ferrari, ale musíme ich zapracovať do balíka Haasu. Všetko to chce svoj čas, tieto veci potrebujeme vylepšiť. To, že sa s autom niečo stalo medzi prvým a druhým tréningom, si nemôžeme všimnúť až v sobotu večer. Musíme si to všimnúť buď v druhom tréningu, alebo hneď po ňom. Na všetkých týchto veciach však už pracujeme," dodal Romain Grosjean.

Najnovšie z kategórie: Haas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk