F1.sk F1.sk

Force India odskočila Williamsu, smoliar sezóny Hülkenberg mohol mať pódium
zdroj: Force India F1 Team

Force India odskočila Williamsu, smoliar sezóny Hülkenberg mohol mať pódium

"Po Kimiho nehode ma trafili nejaké úlomky, ktoré spôsobili značné škody. Našťastie som to ustál a mohol som pokračovať, ale odpad spôsobil aj defekt. Veľmi ma to nahnevalo, pretože ma to poslalo na nízke priečky. Ktovie, aké to mohlo byť bez defektu?" kladie si otázku Nico Hülkenberg.

Force India zvádza v aktuálnej sezóne tuhý boj s Williamsom a aj keď mala v posledných týždňoch lepšiu formu, svojmu súperovi nedokázala poriadne odskočiť. Prišla však Veľká cena Brazílie, výborné výkony oboch jazdcov a bodový náklad 18:0. Sergio Pérez skončil štvrtý a Nico Hülkenberg siedmy, no nedá sa povedať, že Mexičan bol lepší. Hulk len opäť doplatil na neuveriteľnú smolu, ktorá ho dlhodobo spevádza. Niektoré zdroje mu už dávajú aj označenie "smoliar sezóny".

Force India tak nad Williamsom vedie o 27 bodov, takže jedno podujatie pred koncom je v zásade rozhodnuté. To by museli Valtteri Bottas a Felipe Massa skončiť veľmi vysoko a zdolať Red Bull i Ferrari, čo je veľmi nepravdepodobné. "A okrem toho by museli byť aj rýchlejší ako my, no my by sme normálne mali byť v Abú Zabí silní," skonštatoval športový riaditeľ Force Indie Otmar Szafnauer pre Auto Motor und Sport. "Za normálnych okolností nám už štvrté miesto nemôžu vziať."

Pred dvoma rokmi to však jazdci Williamsu v Abú Zabí zvládli dokonale a obsadili druhé a tretie miesto. V tom čase sa navyše udeľovali dvojnásobné body, takže za jeden víkend získali neuveriteľných 66 bodov. Dnes je však situácia iná a Williams ani nie je v pozícii druhého najsilnejšieho tímu. Bije sa len o štvrtú až piatu priečku, a to mu ešte hrozí útok zo strany McLarenu, Toro Rosso či ďalších.

{+t107320}

Vráťme sa však k VC Brazílie: Pérez bol ešte tri kolá pred koncom na pódiovej priečke, ale neudržal si ju. "Nemal som proti nemu šancu," hovoril na margo súboja s Maxom Verstappenom. "Ale v takýto deň je super už len to, že prídete do cieľa. Už aj to je ako víťazstvo."

Svojho jazdca pochválil aj zástupca majiteľa tímu Vidžaja Malju Robert Fernley: "Sergio konal múdro a rozvážne. Verstappen bol jednoducho príliš rýchly a okrem toho si treba uvedomiť aj skutočnosť, že sme nechceli prísť o štvrté miesto. Neoplatilo sa riskovať niečo, kvôli čomu by z vás nebol hrdina ale nula..."

Nico Hülkenberg sa v závere podujatia dostal pred niekoľkých jazdcov a skončil siedmy. Mohol mať aj na pódium, no počas jazdy na štvrtom mieste dostal defekt. Doplatil na prejazd úlomku, ktorý na trati ostal po havárii Kimiho Räikkönena. "Keď Kimi havaroval, bol to pomerne desivý moment," povedal Hülkenberg

{+t107322}

"Inak to boli intenzívne preteky a ani neviem, či sa mám smiať alebo plakať, pretože dnes nám ušlo možné pódium," reagoval Nemec. "Autu som mimoriadne veril, cítil som sa v ňom dobre a mal som rýchlosť na to, aby som na to šliapal a aby som predbiehal. Po Kimiho nehode ma trafili nejaké úlomky, ktoré spôsobili značné škody. Našťastie som to ustál a mohol som pokračovať, ale odpad spôsobil aj defekt. Veľmi ma to nahnevalo, pretože ma to poslalo na nízke priečky. Ktovie, aké to mohlo byť bez defektu? Ale aj tak som šťastný a hrdý na seba i na tím. Odviedli sme skvelú robotu, ale chýbala nám štipka šťastia."

Predstavitelia Force Indie sú si istí tým, že bez defektu by sa Hulk dostal na pódium. Predstavme si skutočnosť, že by po poslednom prezutí Maxa Verstappena držal tretie miesto a Pérez štvrté. Holanďan by to mal omnoho ťažšie. "A Nico bol navyše o sekundu rýchlejší ako Sergio, takže na Verstappena, ktorý sa na konci predieral poľom, by si vybudoval omnoho väčší náskok," dodal Otmar Szafnauer.

"Škoda, že som dve kolá pred koncom prišiel o pódium, ale Max mal jednoducho inú rýchlosť: bol najrýchlejší na trati a nič som s ním nemohol spraviť," pridal svoj pohľad Pérez. "Ale aj keď som trochu sklamaný, tak sa môžeme tešiť zo skvelých pretekov a neuveriteľného výsledku. Štvrté miesto je veľmi dôležité. Bolo veľmi ľahké spraviť chybu a v podstate neprestajne sme riskovali aquaplaning. Vždy, keď som prešiel cieľovou čiarou, tak sa mi uľavilo..."

{+t107318}

Najnovšie z kategórie: Bob Fernley

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk