F1.sk F1.sk

Kvjat sa už nevie dočkať konca sezóny
zdroj: Scuderia Toro Rosso

Kvjat sa už nevie dočkať konca sezóny

"Táto sezóna je asi taká, ako desať majstrovstiev! Neuveriteľne dlhá," reagoval Daniil Kvjat. "Ale prežil som to a som silnejší."

Daniil Kvjat má za sebou veľmi búrlivú sezónu a podľa vlastných slov sa už nevie dočkať toho, keď sa skončí. Začal ju v Red Bulle Racing, ale po štyroch podujatiach bol degradovaný do Scuderie Toro Rosso, kde sa potom dlhodobo nevedel chytiť. Jeho zotrvanie v tíme bolo otázne a o slovo sa hlásil Pierre Gasly, no Red Bull napokon Kvjata "zachránil" a potvrdil jeho zmluvu aj pre budúci rok.

Na otázku Motorsport.com, či mu predĺženie kontraktu umožnilo vydýchnuť, odpovedal: "Pochopiteľne, aj o to tu ide. Celkovo sa veci v živote z môjho pohľadu vyvíjajú celkom dobre. V tomto roku nás čakajú ešte dvoje preteky, ale rok ako taký bol natoľko dlhý, že sa neviem dočkať jeho skončenia."

Bol to najťažší rok v jazdcovej pretekárskej kariére? "Istým spôsobom je každý rok ťažší a ťažší," vyjadril sa pretekár z Ufy. "Nie je to o tom, že by som tomu venoval príliš veľkú pozornosť. Áno, nebol to jednoduchý rok a napokon bol z neho rok boja o prežitie. Na jeho začiatku som mal veľké plány, no bol z toho boj o prežitie."

"Napokon som sa naučil množstvo zaujímavých vecí - a nielen na trati. Pretože bohužiaľ, keď sa vo vašej kariére dejú takéto veci, tak je ťažšie naučiť sa niečo na trati. Moje napredovanie bolo na chvíľu akoby zastavené. Našťastie však pracujem s veľmi hladným mladým inžinierskym tímom a navzájom sa tlačíme vpred. Po letnej prestávke som zacítil, že sa dokážem koncentrovať na dianie na trati a vyplatilo sa to. Odrazu sa cítim omnoho lepšie," pokračoval Kvjat.

{+t106619}

Celé prostredie tohto športu je veľmi komplikované a každý sa musí pozerať len na seba. "V F1 bohužiaľ neexistujú žiadne kamarátstva," uznal ruský jazdec, ktorý priznal, že v čase najväčších problémov už komunikoval aj s inými tímami: "Pochopiteľne prebiehali rozhovory, pretože som sa samozrejme obával o svoju budúcnosť tu v Red Bulle. Napokon však padlo rozhodnutie v môj prospech a to, čo sa deje inde, je už jedno. Ráta sa len to, že som tu s Red Bullom a som viac ako šťastný."

Niekoľko vyjadrení Kvjata sme zachytili aj v televíznom rozhovore pre španielsky Movistar. "Táto sezóna je asi taká, ako desať majstrovstiev! Neuveriteľne dlhá," reagoval. "Ale prežil som to a som silnejší. Po potvrdení pre rok 2017 som omnoho uvoľnenejší a môžem sa koncentrovať na to, čo sa skutočne ráta."

Kvjatova dlhodobá nepohoda mala v konečnom dôsledku vplyv aj na to, že sa až príliš často zapojil do rôznych problémov a dnes má na svojom konte už osem trestných bodov, pričom po dvanástich by nasledoval zákaz štartu v pretekoch. Trestné body sa na licencii "držia" dvanásť mesiacov a prvé tri mu "odpadnú" až 1. mája 2017. Ak dovtedy nazbiera ešte štyri, bude mať smolu a jedno podujatie nútene vynechá.

Druhým v tomto poradí je Esteban Gutiérrez so siedmimi bodmi. Šesť ich na svojom konte majú Sebastian Vettel, Valtteri Bottas, Felipe Nasr a Nico Rosberg.

{+t106620}

Najnovšie z kategórie: Toro Rosso

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk