F1.sk F1.sk

Damon Hill: Otcova smrť bola emocionálna atómová bomba
zdroj: Damon Hill / Twitter

Damon Hill: Otcova smrť bola emocionálna atómová bomba

"Práve ukončil kariéru, takže mama, moje sestry i ja sme odhodili akúsi prirodzenú ochranu po tom, ako sme mnoho rokov boli pripravení na to najhoršie," píše Damon Hill v osobne orientovanom blogu.

Grahama Hilla sme v F1 registrovali v rokoch 1958 až 1975. Dlhé roky patril k absolútnej špičke a v rokoch 1962 až 1968 sa tešil z majstrovských titulov. Na trati to bolo v tom čase mimoriadne nebezpečné, ale napriek tomu to prežil; paradoxne však životom zaplatil za leteckú nehodu.

"V mojom detstve bola smrť neprestajne prítomná," spomína jeho syn Damon Hill, ktorý sa narodil v roku 1960, vo svojom blogu pre Guardian. "Otec bol jazdcom Formuly 1 a v tom čase bola F1 hrôzostrašná. Bol to krvavý šport. Pamätám sa na to, ako som si vždy myslel, že môj otec tu na Vianoce už nemusí byť. Prípadne ani na budúci týždeň. Časť zo mňa bola nadšená tým, že otec bol výnimočný a robil niečo nebezpečné, no druhá časť si myslela: nechcem aby zomrel a nechcem, aby robil toto."

"Mama mala rada odvážnych mužov a bola to súťaživá osoba. Nikdy sa však nemohla vnímať ako samostatný človek, ktorý si vie riadiť svoj vlastný život. Celá naša rodina bola orientovaná smerom k satisfakcii môjho otca. Úlohou mojej mamy bolo postarať sa o to, aby pre neho bolo všetko nastavené správne. Moje sestry a ja sme boli v tomto projekte sekundárne," pripomína 56-ročný Brit.

Sestra Brigitte má o rok a pol viac ako Damon, Samantha je zasa o štyri roky mladšia. "Medzi nami rozhodne existovala súrodenecká rivalita, ktorou sme si v mladom veku chceli vydobyť blízkosť alebo spriaznenosť nášho otca. Ja som bol však jediný syn Grahama Hilla a vždy som bol usádzaný do áut a fotený... ony nie."

Damon Hill mal v čase smrti svojho otca len pätnásť rokov. "Jeho úmrtie bolo emocionálnou atómovou bombou. Prišlo to z ničoho nič. Práve ukončil kariéru, takže mama, moje sestry i ja sme odhodili akúsi prirodzenú ochranu po tom, ako sme mnoho rokov boli pripravení na to najhoršie. Veľmi tvrdo nás to zasiahlo," konštatuje Damon Hill, ktorý si vraj následne snažil nahovárať, že by mu to nemalo byť ľúto: "Veď sme mali šťastie, že sme si s ním užili svoje chvíle."

"Svojho otca som absolútne uctieval, ale keď zomrel, tak sa svetlo, ktoré na neho bolo orientované vyplo a dostal som šancu byť sám sebou. Istým spôsobom to bola úľava. Nemusel som sa obávať toho, či by môj otec schválil to, čo som robil. Bol to komplikovaný pocit slobody, aj keď za cenu jeho života," hovorí rodák z Hampsteadu. "Práve otcova smrť sa postarala o to, že som chcel kráčať v jeho šľapajách a začať s pretekárskym športom. Predtým, ako zomrel, som neprejavoval túžbu súťažiť a ak by žil, tak by som možno takúto motiváciu ani nepocítil. Úprimne povedané, neviem..."

Hill priznal, že svojou pretekárskou kariérou vlastne oživoval svojho legendárneho otca. "Boli to moje výkony, ale nevyhnutne obsahovali určitý odkaz pretekárskej kariéry môjho otca a ctili jeho pamiatku," pripomína Damon Hill, ktorý sa vraj takto dostal bližšie k jeho pochopeniu: "Ale je veľmi ťažké pokračovať v rovnakej profesii ako vaši rodičia, keď v tom boli úspešní."

Pri výchove svojich detí si dal majster sveta z roku 1996 veľký pozor. Po vlastných skúsenostiach tušil, ako má k veci pristupovať. "Chcel som totiž, aby som im nechal priestor byť samým sebou. Ak by boli od mladého veku vtláčaní do určitého imidžu, tak by nemali šancu prísť na to, kým sú. Ja sám som ako dieťa nenávidel, že mi je venovaná taká pozornosť," dodáva Damon Hill.

Najnovšie z kategórie: Damon Hill

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk