F1.sk F1.sk

Musíte si uvedomiť, kde sú hranice priateľstva, hovorí Daniel Ricciardo
zdroj: Red Bull Racing

Musíte si uvedomiť, kde sú hranice priateľstva, hovorí Daniel Ricciardo

"Samozrejme, môžete mať kamarátov - keď sa však niečo stane, tak musíte vedieť, že to tak má byť. Musíte citlivo vnímať, že keď sú preteky, tak ide o biznis a potom to je všetko v poriadku."

V každom jednom športe vznikajú medzi športovcami priateľstvá a Formula 1 nie je výnimkou. Keď však súťažíte je potrebné uvedomiť si, že aj váš najlepší kamarát je vašim súperom a nie každý to dokáže. V F1 sa napätie ešte viac stupňuje, keď ste v priamom súboji s tímovým kolegom o titul či o miesto v lepšom tíme. Mnohí by o tom vedeli rozprávať.

Nie len Lewis Hamilton a Nico Rosberg, ktorí spolu prakticky vyrástli, no v súčasnosti sa ich vzťah zhoršil aj kvôli rivalite pri súbojoch o titul - ale aj mnohí iní. Medzi nich patria aj Daniel Ricciardo a Jean-Éric Vergne, ktorí pôsobili v Toro Rosso v rokoch 2012 a 2013 a bojovali o miesto v seniorskom tíme Red Bullu.

"S Vergnom to bolo zaujímavé," spomína Ricciardo. "Pred Formulou 1, keď sme boli veľmi mladí, sme boli naozaj dobrí kamaráti - rástli sme spolu a zabávali sme sa. Jazdili sme pre Red Bull, získavali dobré výsledky a ako osemnásťročné deti sme si užívali život. Keď sme sa však dostali do World Series a potom do F1, čo bol ďalší krok, boli sme omnoho súťaživejší a serióznejší a povedal by som, že naše priateľstvo sa stalo omnoho krehkejším."

{+t62931}

"Ešte stále to nebolo zlé, len z toho vznikol naozaj súťaživý, pretekársky vzťah. Vedeli sme, že keď bude jeden z nás lepší, bude mať veľkú šancu v Red Bulle - takže to bolo naozaj intenzívne," pokračuje Austrálčan v rozhovore pre GPUpdate.net. "Musíte si uvedomiť, kde sú hranice priateľstva a musíte pochopiť, že možno budete musieť spraviť niečo, čo to priateľstvo s niekým zmení. Vždy si musíte postaviť nejaké zábrany."

Daniel Ricciardo je však známy svojou priateľskou povahou a v padoku nenájdete veľa ľudí, ktorí by s ním nemali dobrý vzťah - je teda jasné, že priateľstvo medzi konkurentmi nezavrhuje úplne. "Samozrejme, môžete mať kamarátov - keď sa však niečo stane, tak musíte vedieť, že to tak má byť."

"Je super mať kamarátov, no skoro si uvedomíte, že tento šport je výnimočný. Keď som prišiel do Formule 1, tak som si myslel, že tu nikoho takého nenájdem. Dnes som však dospel do bodu, keď si myslím, že reálne môžete aj tu získať nejakých priateľov. Musíte však citlivo vnímať, že keď je deň pretekov, ide o biznis a potom to je všetko v poriadku," hovorí rodák z Perthu.

{+t79147}

Po postupe do Red Bullu nahradil krajana Marka Webbera po boku štvornásobného majstra sveta Sebastiana Vettela a dodnes na túto sezónu spomína ako na dobu, kedy sa od Nemca veľa naučil. "Bol to dôležitý rok a bolo fantastické učiť sa od neho a z jeho skúseností. Okrem toho som sa mohol naozaj zaujímavo uviesť. Byť konkurencieschopný pri Vettelovi znamenalo, že ma ľudia budú brať serióznejšie."

"Keď som podpísal zmluvu s Red Bullom, vedel som, že sa nájdu ľudia podľa ktorých to nebolo najlepšie riešenie pre tím. Chcel som dokázať, že viem pretekať, predbiehať a stáť na vlastných nohách. Bol to naozaj pozitívny rok," priznáva Ricciardo.

A čo z toho, čo sa od Vettela naučil, na ňom zanechalo najhlbšiu stopu? "Myslím si, že to bol spôsob, akým pracoval s tímom. Rešpektoval každého, no vždy zo všetkého dostal to, čo chcel. Vždy to bolo k veci a prešpikované jeho informáciami. Bolo vidieť, že má skúsenosti, vášeň a že Formula 1 je jeho život. Povedal by som, že to, ako všetkých držal pohromade, bolo celkom cool," dodáva Daniel Ricciardo.

Najnovšie z kategórie: Daniel Ricciardo

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk