F1.sk F1.sk

Štatistiky a fakty po VC Španielska
zdroj: Red Bull Racing

Štatistiky a fakty po VC Španielska

Najmladšieho a najstaršieho jazdca v poli sme na prvom a druhom mieste mali naposledy na VC Belgicka 1992. Vtedy to boli Michael Schumacher a Nigel Mansell.

Prinášame vám súhrn najzaujímavejších štatistík a faktov po Veľkej cene Španielska tak, ako ich zosumarizoval Auto Motor und Sport...

- z Maxa Verstappena sa stal vo veku 18 rokov a 228 dní najmladší víťaz pretekov histórie F1. Doterajšieho rekordéra Sebastiana Vettela, ktorý sa prvýkrát tešil v Monze 2008, prekonal o dva a pol roka.

- Max Verstappen bol súčasne najmladším jazdcom, ktorý bol vo vedení pretekov. Vettelovi sa to prvýkrát podarilo na VC Japonska 2007.

- poslední traja premiéroví víťazi pretekov - Max Verstappen, Daniel Ricciardo a Pastor Maldonado - nemali pred svojim prvým víťazným víkendom ani jedno kolo strávené vo vedení.

- veľkú cenu Formuly 1 vôbec prvýkrát vyhralo auto so štartovým číslom 33.

- na pódiu stál okrem najmladšieho jazdca aj najstarší pretekár súčasnej F1 Kimi Räikkönen, ktorý v rokoch 2001 a 2003 nastupoval dokonca proti otcovi Maxa Verstappena.

- najmladšieho a najstaršieho jazdca v poli sme na prvom a druhom mieste mali naposledy na VC Belgicka 1992. Vtedy to boli Michael Schumacher a Nigel Mansell. 

{+t100158}

- Kimi Räikkönen má v tomto roku na svojom konte už toľko pódií, ako za predchádzajúce dve sezóny dohromady.

- Verstappen je prvým Holanďanom, ktorý vyhral preteky F1. Táto krajina to zvládla ako dvadsiata druhá v poradí.

- Holandsko potrebovalo na triumf 286 štartov, čo je viac ako ktorákoľvek iná krajina. Doposiaľ boli maximom tohto štátu tretie miesta z VC Belgicka a Maďarska 1994, ktoré vybojoval Jos Verstappen. Na druhom mieste je Španielsko, ktoré na víťazstvo čakalo 144 podujatí.

- posledným pretekárom, ktorý vyhral hneď prvú veľkú cenu v novom pôsobisku, bol Fernando Alonso. Ten to zvládol v Bahrajne 2010 s tímom Ferrari.

- prvých dvoch jazdcov delilo v cieli pretekov len 616 tisícin sekundy, čo je najmenší rozdiel od VC Singapuru 2010: medzi Alonsom a Vettelom to bolo vtedy 293 tisícin.

- v Barcelone vyhralo v posledných desiatich rokoch desať rôznych pretekárov.

{+t100190}

- Max Verstappen a Daniil Kvjat sú po siedmich rokoch prví jazdci, ktorí v priebehu sezóny jazdili za dva rôzne tímy. Vtedy to bol Giancarlo Fisichella - Force India a Ferrari.

- zo všetkých jazdcov, ktorí v Španielsku prišli do cieľa, si oproti štartovej pozícii pohoršil len jeden jediný: Daniel Ricciardo.

- Verstappen je po Michaelovi Schumacherovi (1996) a Fernandovi Alonsovi (2013) len tretím jazdcom, ktorý v Barcelone vyhral napriek tomu, že neštartoval z prvého radu.

- Daniel Ricciardo má v tomto roku už štyri štvrté miesta. A ktovie, či by nemal aj piate, ak by sa v Rusku v úvode nezaplietol do problémov vyvolaných vtedajším kolegom Daniilom Kvjatom.

- Daniel Ricciardo a Romain Grosjean sú poslední dvaja jazdci, ktorí majú tohtoročnú kvalifikačnú bilanciu stopercentnú, teda 5:0.

- máme už len dvoch jazdcov, ktorí bodovali v každých pretekoch aktuálnej sezóny. Obaja sú z Williamsu: Valtteri Bottas a Felipe Massa.

{+t99996}

- v tomto roku vyhrali preteky len jazdci, ktorí ešte neboli majstrami sveta.

- výmena flekov medzi dvoma pretekármi tak, ako medzi Kvjatom a Verstappenom, sa naposledy udiala pred VC Európy 1994. Vtedy išlo o Johnnyho Herberta a Erica Bernarda z tímov Ligier a Lotus.

- Daniil Kvjat zaznamenal svoje prvé najrýchlejšie kolo pretekov, ktoré bolo súčasne prvým aj pre Toro Rosso.

- Mercedes nedokázal vybojovať jedenáste víťazstvo v sérii a vyrovnať historický rekord McLarenu z roku 1988.

- Nico Rosberg nedokázal vyrovnať zápis Nigela Mansella, ktorý vyhral prvých päť podujatí sezóny 1992.

- len tretíkrát v histórii F1 sa stalo, že dvaja najlepší kvalifikanti vypadli už v prvom kole. Na VC Belgicka 1977 to boli Mario Andretti a John Watson, na VC Japonska 1990 Ayrton Senna a Alain Prost.

  [fbvideo-10154148655347210]

- Lewis Hamilton dosiahol v kvalifikácii čas 1:22,000. Naposledy to takto zaokrúhlene bolo u Reného Arnouxa v Silverstone 1981. Jeho čas bol 1:11,000.

- bodová séria Mercedesu sa skončila po 62 podujatiach. Po Ferrari (81) a McLarene (64) ide o tretiu najdlhšiu v histórii.

- nemeckú hymnu sme na pódiu počuli 30-krát po sebe, ale už je koniec. Tentoraz odznela len holandská a rakúska.

- Red Bull získal prvé víťazstvo bez toho, aby bol v tíme Sebastian Vettel.

- všetky víťazstva Sebastiana Vettela v tíme Red Bull prišli zo štartových miest 1 až 3. Max Verstappen ale vyhral zo štvrtej pozície na štarte.

- Verstappen vybojoval svoj prvý triumf vo svojich 24. pretekoch a na okruhu v Barcelone. Rovnako ako Pastor Maldonado.

{+t100098}

Najnovšie z kategórie: Španielsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk