F1.sk F1.sk

Brundle: Vettelov boxový manéver bol v rámci pravidiel
zdroj: Scuderia Ferrari

Brundle: Vettelov boxový manéver bol v rámci pravidiel

"Veľmi sa mi to páčilo, ale registroval som aj niekoľko reakcií pýtajúcich sa na to, prečo som bol taký nadšený - veď to vraj bolo nelegálne a nebezpečné," hovorí bývalý pretekár Martin Brundle.

V priebehu Veľkej ceny Číny sme videli pomerne zaujímavú udalosť: Nico Hülkenberg bol pred vstupom do boxov úmyselne pomalý a chcel si vytvoriť potrebný odstup pre to, aby jeho tím stihol prezuť kolegu Sergia Péreza (za čo bol napokon potrestaný), no jeho počin pribrzdil mnohých ďalších jazdcov.

Carlos Sainz, Sebastian Vettel i viacerí ďalší piloti sa za ním radili vo vláčiku a keďže bolo na trati bezpečnostné auto, nesmeli predbiehať. Vettel však na vstupe do boxovej uličky aj tak predbiehal a obhájil sa nasledovnými slovami: "Na vjazde do boxov môžeme slobodne súperiť. Ale zdá sa, že som si to pamätal len ja, čo je fajn."

Slová štvornásobného majstra sveta potvrdil aj bývalý pretekár a v súčasnosti komentátor Sky Sports Martin Brundle. "V boxoch pod safety carom, kedy Nico Hülkenberg spomalil Carlosa Sainza, zapojil (Vettel) aj svoj mozog," skonštatoval Brit, ktorý pripomenul, že Vettel predbiehal v úzkej uličke ešte pred začiatkom platnosti rýchlostného limitu.

[fbvideo-10154080043447210]

"Veľmi sa mi to páčilo, ale registroval som aj niekoľko reakcií pýtajúcich sa na to, prečo som bol taký nadšený - veď to vraj bolo nelegálne a nebezpečné. Ale pravidlá špecificky umožňujú predbiehanie medzi dvoma líniami safety caru na oboch koncoch boxovej zóny," prízvukoval Martin Brundle.

Pravidlo je podľa Brundla stanovené hlavne preto, aby nebolo za nelegálne považované predbehnutie auta, ktoré práve stojí v boxoch. Platí však medzi oboma čiarami safety caru, takže Vettelov manéver bol absolútne legálny.

Martin Brundle uznal, že to bolo riskantné, ale tak to má byť: "Veď toto sú preteky a nie zdvorilá demonštrácia vysokej rýchlosti, ako Kvjat Vettelovi pripomenul v úvodnom kole."

Najnovšie z kategórie: ČÍNA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk