F1.sk F1.sk

Štatistiky a fakty po VC Číny: Nový rekord v počte predbiehaní
zdroj: Pirelli Motorsport

Štatistiky a fakty po VC Číny: Nový rekord v počte predbiehaní

Nico Rosberg vyhral v sérii viac pretekov, ako jeho otec Keke za celú kariéru! Na majstrovské tituly je to však 0:1.

Prinášame vám súhrn najzaujímavejších štatistických ukazovateľov a faktov tak, ako ich po Veľkej cene Číny zosumarizoval Auto Motor und Sport...

- Nico Rosberg je po Sebastianovi Vettelovi, Albertovi Ascarim a Michaelovi Schumacherovi len štvrtým jazdcom histórie, ktorý vyhral šesť podujatí v sérii.

- prvýkrát od roku 2004 sme zažili situáciu, že prvé tri veľké ceny sezóny vyhral jeden jazdec. Vtedy Schumacher, teraz Rosberg.

- v celej histórii F1 sa to podarilo celkovo deväťkrát, pričom tento jazdec nakoniec vždy získal aj majstrovský titul. Na druhej strane ale v kalendári nikdy nebolo takéto množstvo podujatí a niekedy išlo dokonca len o jednociferný počet.

- Rosberg vyhral v sérii viac pretekov, ako jeho otec Keke za celú kariéru! Na majstrovské tituly je to však 0:1.

- jedinú rodinnú majstrovskú kombináciu otec/syn majú na svedomí Hillovci Graham a Damon. Podarilo sa im to v rokoch 1962 a 1996, pričom Damon v sezóne 1996 vyhral aj úvodné troje pretekov.

- po troch triumfoch v sérii je Rosberg už aj favoritom stávkových kancelárií. Bet365 má na jeho celkový triumf kurz 1,66. Na Lewisa Hamiltona je vypísaný kurz 2,37, na Sebastiana Vettela 13 a na ostatných jazdcov viac ako 100!

- Rosberg je prvým víťazom pretekov v ére Pirelli, ktorý neštartoval na najmäkšej dostupnej sade.

- udržanie víťaznej šnúry bude v Rusku náročné. Na okruhu v Soči je totiž Lewis Hamilton zatiaľ neporazený.

- Rosberg má na svojom konte už 23. pole position. O jednu viac ako Fernando Alonso a o jednu menej ako Niki Lauda a Nelson Piquet.

- Mercedes má na svojom konte 100 pódií. V histórii Formuly 1 túto hranicu prekonali aj Ferrari, McLaren, Williams, Lotus, Brabham, Red Bull, Benetton a Renault.

- Rosberg absolvoval 188 veľkých cien v sérii a prekonal rekord Ricarda Patreseho (187).

- Hamilton prerušil svoju sériu ôsmich pódiových umiestnení v rade a aj šiestich čínskych pódií po sebe.

- Hamilton stráca na lídra majstrovstiev 36 bodov. O viac bodov zaostával naposledy na konci sezóny 2013.

- v prvých troch tohtoročných podujatiach sme registrovali zaujímavý úkaz: držiteľ pole position o svoju pozíciu v prvom kole vždy prišiel.

- majster sveta Lewis Hamilton bol v priebehu prvých troch víkendov vo vedení len jedno kolo!

- oba Mercedesy štartovali osemkrát po sebe z prvého radu, ale v Číne sa táto séria skončila.

- jazdci Ferrari sa už tretíkrát po sebe postavili na štarte do druhého radu.

- Nico Hülkenberg zaznamenal počas svojich 97. pretekov svoje druhé najrýchlejšie kolo kariéry. To prvé zaknihoval v Singapure 2012.

- Daniil Kvjat vybojoval svoje druhé pódium kariéry. Podobne, ako v Maďarsku 2015, aj tentoraz prišiel do cieľa za Vettelom a pred Ricciardom.

- Ricciardo štartoval štvrtýkrát v kariére z prvého radu, ale ešte nikdy nie z pole position.

- Ricciardo obsadil vo všetkých tohtoročných podujatiach štvrté miesto.

- Sebastian Vettel pridal do svojej zbierky už 81. pohár, čím predstihol Ayrtona Sennu a v historickej tabuľke sa vyrovnal svojmu kolegovi Kimimu Räikkönenovi.

- piatykrát v histórii F1 prišli do cieľa všetci štartujúci. Predtým sa to podarilo v Holandsku 1961 (15 áut), USA 2005 (6), Taliansku 2005 (20) a Európe 2011 (24).

- v Číne sme registrovali celkovo 128 predbiehaní, čo sme v histórii F1 ešte nikdy nemali. Rekord doposiaľ držala Brazília 2012 so 112 manévrami (podľa výpočtu Auto Motor und Sportu). V tomto smere ale existuje viacero rôznych zdrojov, pričom niektoré v Číne narátali aj viac ako 160 manévrov.

Najnovšie z kategórie: ČÍNA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk