F1.sk F1.sk

Ferrari nebude potrestané, možná "kódovaná správa" na FIA prešla
zdroj: Scuderia Ferrari

Ferrari nebude potrestané, možná "kódovaná správa" na FIA prešla

Auto Motor und Sport v stredu informoval o tom, že Ferrari je prešetrované za možné využitie kódovanej správy. Ešte počas Veľkej ceny Austrálie dostal totiž Sebastian Vettel informáciu prostredníctvom boxovej tabule, na ktorej stálo "-3.2 - LFS6 - P1."

Auto Motor und Sport v stredu informoval o tom, že Ferrari je prešetrované za možné využitie kódovanej správy. Ešte počas Veľkej ceny Austrálie dostal totiž Sebastian Vettel informáciu prostredníctvom boxovej tabule, na ktorej stálo "-3.2 - LFS6 - P1." Keďže na "pitboardy" platí rovnaké obmedzenie ako na rádiovú komunikáciu, hovorilo sa o tom, že ide o zakázanú správu.

Jeden z konkurenčných tímov to postrehol a podal podnet komisárom. Do dnešného dňa nie je celkom zrejmé, o čo vlastne išlo, ale na volante Sebastiana Vettela sa nachádza nastavenie LFS6, takže pravdepodobne ho mal zapnúť. Problém je ale v tom, že informovanie jazdca o takejto zmene nastavení auta nie je povolené.

FIA Scuderiu nepotrestala, pretože o situácii vraj vedela. Motorsport.com doplnil informáciu, že Vettel mal v tých okamihoch problém s displejom na volante. Ferrari tak FIA požiadalo o povolenie posunúť mu informáciu touto cestou - inak by si ju odčítal z displeja. Rovnaký zdroj píše aj o tom, že FIA musela "riešiť" viacero podobných záležitostí.

"Majú povolené distribuovať rovnaké správy, ktoré môžu posúvať cez rádio. Nič viac," povedal šéf pretekov Charlie Whiting na margo pitboardov ešte v Austrálii. "Hovorilo sa o tom, že ak dajú počet kôl napríklad do červenej farby, tak to niečo znamená - a ak do žltej, tak to znamená niečo iné. V bielej zasa niečo iné. Hovorí sa aj o takýchto veciach."

"Máme kameru, ktorá sleduje všetky boxové tabule. Ak uvidíme niečo nezvyčajné, môžeme sa na to pýtať. Podľa mňa sa budú všetci pokúšať o to, aby svojim jazdcom posunuli čo najviac informácií. Dúfam však, že budú pokračovať v ich šírení legálnym spôsobom," dodal Whiting.

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk