F1.sk F1.sk

Štatistiky a fakty po VC Bahrajnu: Nočný vták Räikkönen
zdroj: Scuderia Ferrari

Štatistiky a fakty po VC Bahrajnu: Nočný vták Räikkönen

Od začiatku minulého roku sa Kimi postavil na všetky "nočné" pódiá. Postupne sa mu to podarilo v Bahrajne, Singapure, Abú Zabí a opäť v Bahrajne.

Prinášame vám súhrn zaujímavých štatistík a faktov tak, ako ich po Veľkej cene Bahrajnu zosumarizoval Auto Motor und Sport...

- Nico Rosberg vybojoval šestnáste víťazstvo kariéry, ktoré ho posunulo na šestnáste miesto historických tabuliek. Vyrovnal tak Stirlinga Mossa, teda jazdca s najväčším počtom triumfov bez majstrovského titulu.

- Rosberg je piatym jazdcom histórie, ktorý dokázal vyhrať päť veľkých cien po sebe. Všetci ostatní, ktorí to zvládli, boli aj majstri sveta.

- Rosbergovi s Lewisom Hamiltonom však tesne ušiel rekord v podobe šiestich dvojitých víťazstiev v rade. Nico svoju úlohu splnil, ale historický zápis prekazil Kimi Räikkönen, ktorý skončil druhý. Hamilton sa tak musel uspokojiť s treťou priečkou.

- oba Mercedesy sa už ôsmykrát po sebe postavili do prvého radu na štarte.

- Mercedes vyhral osem podujatí v rade, čím stanovil interný tímový rekord. Predtým to zvládol aj medzi VC Talianska 2014 a VC Austrálie 2015.

{+t98634}

- Hamilton vybojoval už svoju 51. pole position a tým pádom by historický rekord Michaela Schumachera (68) mohol teoreticky prekonať už v tomto roku.

- napriek dvom kvalifikačným víťazstvám viedol Hamilton v tejto sezóne len počas jediného kola! Nevyšli mu vstupy do pretekov, pretože v Melbourne a Sachíre prišiel v prvom kole celkovo o jedenásť pozícií.

- Hamilton v Bahrajne stanovil nový absolútny rekord tamojšieho okruhu. Bol o 34 tisícin sekundy rýchlejší ako Mark Webber s Williamsom FW27. Ten však v roku 2005 využíval ešte motor V10 z dielne BMW a autá boli o celú stovku kilogramov ľahšie. V pretekoch je však aktuálna generácia áut značne pomalšia - VC Bahrajnu v roku 2005 trvala o štyri minúty a šestnásť sekúnd kratšie! Nico Rosberg by vo vtedajšom podujatí s dnešným výkonom skončil len jedenásty.

- dve víťazstvá v úvodných dvoch podujatiach jazdcov nevyniesli vždy k majstrovskému titulu. Nevyšlo to Alainovi Prostovi (1982), Jacquesovi Laffitovi (1979), Nikimu Laudovi (1976) ani Emersonovi Fittipaldimu (1973).

- Kimi Räikkönen sa na bahrajnské pódium postavil už neuveriteľných osemkrát, ale na tomto mieste nevybojoval ani jediné víťazstvo. Vyrovnal tým "rekord" Fernanda Alonsa, ktorý má osem brazílskych pódií, ale takisto tam ešte nevyhral. Dodajme, že Kimi súťažil v Bahrajne v rokoch 2004 až 2009 a 2012 až 2016, takže celkovo jedenásťkrát.

{+t98658}

- od začiatku minulého roku sa Kimi postavil na všetky "nočné" pódiá. Postupne sa mu to podarilo v Bahrajne, Singapure, Abú Zabí a opäť v Bahrajne.

- Räikkönen v počte pódií (81) predstihol Ayrtona Sennu (80), ktorý však na to potreboval o 72 podujatí menej.

- v štyroch z posledných piatich Veľkých cien Bahrajnu skončil Iceman na druhom mieste.

- Stoffel Vandoorne je 75. jazdcom histórie Formuly 1, ktorý dokázal bodovať už pri svojej premiére. Posledným jazdcom, ktorý nedebutoval v prvých pretekoch ročníka a pri svojej premiére zabodoval, bol Sebastian Vettel v Indianapolise 2007.

- keď štartoval belgický jazdec vo farbách McLarenu, bodoval. Okrem Vandoorna sa to podarilo aj Jackymu Ickxovi na VC Nemecka 1973, kde skončil tretí.

- posledným Belgičanom, ktorý sa objavil v F1, bol takisto náhradník: volal sa Jérôme D'Ambrosio. Ten v Monze 2012 nahradil potrestaného Romaina Grosjeana.

{+t98692}

- Vandoornovo desiate miesto bolo najlepším výsledkom Belgičana od Thierryho Boutsena, ktorý skončil na VC Maďarska 1993 deviaty.

- prvýkrát od Indianapolisu 1959 sa na štarte objavilo číslo 47, ktoré mal Stoffel Vandoorne. Pred mnohými rokmi ho mal Chuck Weyant, ktorý zhodou okolností práve túto nedeľu oslávil svoje 93. narodeniny.

- Haas je prvým nováčikom od Marchu (1970), ktorý dokázal zabodovať vo svojich prvých dvoch podujatiach. Odhliadnuc od tímu Brawn GP: to totiž nebol úplný nováčik, ale len nástupca Hondy.

- Nico Rosberg sa postavil na štart 187 pretekov v rade (VC Bahrajnu 2006 až VC Bahrajnu 2016), čím vyrovnal rekord Riccarda Patreseho (VC Belgicka 1982 až VC Austrálie 1993).

- Sebastian Vettel sa pri svojom 159. pokuse naopak na štart prvýkrát nepostavil. Tento zápis mu stačí na ôsme miesto histórie.

{+t98612}

Najnovšie z kategórie: Bahrajn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk