F1.sk F1.sk

Newey pri synovom progrese tvrdí, že motoršport človeka veľa naučí
zdroj: Infiniti Red Bull Racing

Newey pri synovom progrese tvrdí, že motoršport človeka veľa naučí

"Každý si myslí, že Max Verstappen je akýsi štandard, ale nie je. Šampionát F3 je mimoriadne nabitý a jazdec potrebuje dva roky. Takýto projekt práve začíname s Harrim," povedal Frits van Amersfoort pri téme Harrison Newey.

V stredu večer sme vás informovali o napredovaní Harrisona Neweyho, syna technického odborníka a dizajnéra Red Bullu Racing. Ešte len sedemnásťročný pretekár vymení britskú BRDC F4, v ktorej skončil na druhom mieste, za európsku Formulu 3. Okrem toho bude pokračovať aj v nemeckej sérii ADAC F4.

"Harri začal v motokárach ako osemročný," pripomenul Adrian Newey pre Motorsport.com. "A začal preto, lebo podľa mňa sa karting a motoršport ako životná zručnosť veľmi zídu. Veľa vás to naučí. Naučí vás to súťaženiu a naučí vás to aj tomu, že ak chcete dosiahnuť úspech, musíte o ňom premýšľať, tvrdo pracovať, pripravovať sa a komunikovať o tom, aké je auto."

"Je to ale aj o správaní sa, o marketingu, rozhovoroch. Dá vam to množstvo vecí do života. Tieto skutočnosti vnímam aj pri jazdcoch ako Vettel, Ricciardo či Kvjat. Všetci začali už v mladom veku a sú z nich dostatočne všestranné osobnosti," povedal Brit.

Harrison Newey je zatiaľ veľmi mladý, ale napríklad Max Verstappen už v takomto veku začínal v F1. Ide však o výnimočný prípad. "Na tento vek mu to ide veľmi dobre," pochválil Adrian Newey svojho syna. "Myslím si, že v BRDC F4 podával veľmi dobré výkony. Má za sebou dobrý začiatok."

"Je pripravený," hovorí o Neweym mladšom šéf jeho tímu Frits van Amersfoort. "Nemôžete donekonečna čakať na to, že budete v danej sérii šampiónom. V Británii ukázal, že je pripravený, veď tam obsadil druhé miesto. V nemeckej sérii to mal ťažšie, pretože autá sú postavené na inom koncepte a nie je ľahké prestupovať z jedného do druhého. Ale je talentovaný, mimoriadne motivovaný a tímu poskytuje skvelú technickú spätnú väzbu."

Max Verstappen vyhral v F3 desať podujatí a okamžite sa dostal do F1. Niečo podobné by sme však od Neweyho nemali očakávať. "Krok do F3 je obrovský a nemôžeme ho podceňovať. Auto F3 je prvý skutočný pretekársky stroj, s ktorým bude súťažiť. Z testov potrebujeme dostať maximum. Každý si myslí, že Max Verstappen je akýsi štandard, ale nie je. Šampionát F3 je mimoriadne nabitý a jazdec potrebuje dva roky. Takýto projekt práve začíname s Harrim," dodal van Amersfoort.

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk