F1.sk F1.sk

Hamilton: Hudba je kľúčom k duši
zdroj: Lewis Hamilton / Instagram

Hamilton: Hudba je kľúčom k duši

"Hudba je azda jediná vec, ktorá môže ľudí spojiť. A je jedno, aký je ich pôvod, k akému etniku patria, či aké je ich náboženstvo. V tomto smere neexistuje nič, čo by bolo hudbe podobné. Hudba je život. Hudba je láska."

Lewis Hamilton sa okrem pretekárskeho športu vždy zaujímal aj o hudbu. Pomáha mu oddychovať i prísť na iné myšlienky. Vie hrať na gitare, bicích a aj na klavíri. V tejto branži má aj mnoho známych, veď dlho chodil s Nicole Scherzingerovou a medzi svojich kamarátov radí aj Pharrella Williamsa.

"Hudba je pre mňa kľúčom k duši," povedal v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Je to niečo ako univerzálna reč, ktorej rozumejú všade na svete. Hudba je azda jediná vec, ktorá môže ľudí spojiť. A je jedno, aký je ich pôvod, k akému etniku patria, či aké je ich náboženstvo. V tomto smere neexistuje nič, čo by bolo hudbe podobné. Hudba je život. Hudba je láska."

Vzťah k hudbe Hamilton nadobudol ešte v útlom veku: "Keď som kedysi chodil zo školy domov, prechádzal som okolo predajne gitár. Takmer každý deň som do nej vstúpil, gitary som si vzal do ruky a hral som s toľkými, ako som len mohol. Pre mňa to bol fascinujúci svet. Otec navyše hrával v skupine a na jeho hudbu si dobre pamätám. Hral veľa vecí od Jamesa Browna a okrem toho aj pesničky Jimiho Hendrixa, Sama Cooka, Motown či Jackson Five. Keď si zaspomínam na staré časy, vždy mi napadne hudba. A aj keď sme spolu niekam išli autom, tak prstami a rukami vždy išiel do rytmu - stačilo, že v rádiu hrala akákoľvek zaujímavá pesnička."

Pretekár Mercedesu priznal, že dnes vlastní aspoň tucet gitár, medzi ktorými je aj jedna Princova, za ktorú dal v dražbe 60 000 eur. "Mám elektrické i akustické gitary, ale akustické mám omnoho radšej. Viem si na nich zahrať kdekoľvek a kedykoľvek. Milujem ich zvuk, ktorý je pri každom type dreva odlišný," skonštatoval Lewis Hamilton, ktorý medzi svojimi obľúbenými pesničkami spomenul Backseat Freestyle, Roar, Eye of the Tiger, We are the Champions či Changes.

Angličan následne vytiahol veľmi zaujímavé porovnanie rozdielov, ktoré vníma medzi hudbou a svojim profesným životom. "Vystúpime z auta a okamžite sme stredobodom kamier," pripomenul s dodatkom, že rýchle poskytovanie rozhovorov vôbec nie je ideálne: "Srdce bije, človek je plný emócií a ťažko sa mu rozpráva. Takto nejako sa cítime po pretekoch. Ľudia si však naše vety vezmú a interpretujú ich, niečo nimi naznačujú a hneď sú z toho vytvorené príbehy. Hudba ale funguje inak. Niečo viem povedať aj bez toho, aby som musel na niečo odpovedať. V tomto prípade som to len ja."

Hamilton prezradil, že pesničky píše veľmi často. Niekedy spraví aj tri za deň, inokedy ale niektorú píše aj štyri týždne. No a bola vraj aj taká, ktorú nemal hotovú ani za štvrť roka. "Inšpiráciou je pre mňa život, nič viac. Okolo nás je toľko krásy, ktorú len potrebujeme odhaliť. Okrem toho zbierame všetci množstvo skúseností, o ktorých vo voľnom čase premýšľame. Môžem písať aj o vzťahoch s otcom, mamou, bratom. Alebo aj o dievčati, ktoré som ešte nestretol. Prípadne o veľkej láske, o párty... neexistujú žiadne hranice."

"Fúú, sto, možno 140 alebo 150," odpovedal pretekár Mercedesu na otázku, koľko pesničiek už napísal. "Ale moja hudba sa mimoriadne vyvíjala. Všetko to začalo veľmi popovo, potom som písal balady o vzťahoch, neskôr RnB a hip hop. Aj môj hlas je vyzretejší. Mama hovorí, že ním dokážem ľuďmi pohnúť - a dokonca aj tými, ktorí nie sú mojimi príbuznými. A nie, hudbu nepovažujem za vec, ktorú budem robiť po skončení pretekárskej kariéry. Hudba je jediná vec, ktorá sa skutočne dotýka môjho srdca. Preto ju robím. Nechcem ňou zarábať peniaze. Rád by som sa ale o ňu podelil s mojimi fanúšikmi."

Trojnásobný majster sveta si nedávno zaspieval v jednom z klubov v New Yorku. "Bol to super pocit, fakt super. Istým spôsobom je to podobné pocitom, ktoré mám v aute. Zábava pri tom je rovnaká, no rozdiel je v tom, že okamžite sa dočkám reakcie. V aute som celkom sám, aj keď niekedy si dokážem všimnúť divákov na tribúnach. Na pódiu som ale v skutočnom vzťahu s publikom," reagoval Lewis Hamilton, ktorý je často prirovnávaný k popovej hviezde, ale sám sa tak necíti: "Len vediem o niečo iný život ako ostatní. Vzrušujúcejší život. Cestovanie je však poriadne náročné..."

Za pesničku, ktorá by ideálne opisovala súčasný život úradujúceho šampióna, by si Hamilton vybral "Happy" od Pharrella Williamsa. "Fantastická pesnička," skonštatoval. "A čo počúvam pred pretekmi? Niečo celkom iné. Niekedy Beatles, Michaela Jacksona, niekedy nejakého nového umelca. Nie je to tak, že by som potreboval niečo tvrdé a rýchle, aby som sa motivoval, a potom niečo pomalé, aby som sa vrátil do normálu."

Vianočné pesničky sa však populárnemu pretekárovi príliš nepáčia a na Vianoce ich doma nehráva. Má však rád Franka Sinatru v klavírnom prevedení. "Na to, aby som si užil Vianoce, nepotrebujem žiadne želania. Som rád, že sa môžem stretnúť so svojou rodinou a stráviť s ňou čas," odpovedal Lewis Hamilton, ktorý na záver rozhovoru predsa len prezentoval svoje želanie: "Svet je v akejsi ťažkej fáze. Prial by som si, aby už nemuselo zomrieť viac ľudí. Želám si, aby ľudia k sebe neboli takí krutí. A ani k zvieratám. Ak by som teda mal nejaké želanie, tak práve toto."

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk