F1.sk F1.sk

Rosberg bude v Austine testovať mexický balík
zdroj: Daimler

Rosberg bude v Austine testovať mexický balík

Mexiko so sebou prinesie nový problém: okruh leží 2 250 metrov nad úrovňou mora a vzduch bude o 21 percent redší. Prinesie to problém s chladením.

Pred nami je ešte len Veľká cena USA, no Mercedes sa už pripravuje aj na Mexiko. Tamojší problém spočíva v tom, že okruh leží až 2 250 metrov nad úrovňou mora a vzduch je tam o 21 percent redší. S výkonom spaľovacieho motora by nemal byť problém, pretože turbo mu dodá dostatok vzduchu, ale objavia sa iné ťažkosti, ktoré je ťažké vopred simulovať.

Krídla budú produkovať podstatne menší prítlak a autá budú vďaka tomu rýchlejšie. Zníži sa aj spotreba paliva, takže pretekári nebudú musieť využívať techniku "lift and coast" a z plynu nebudú musieť ísť niekoľko metrov pred zákrutami. Na druhej strane by mali dosahovať veľmi vysoké maximálky, pričom sa hovorí až o 355 či 360 kilometroch za hodinu.

Pri následnom spomaľovaní do zákrut však dostanú poriadne zabrať brzdy, ktorých chladenie pri redšom vzduchu nebude také efektívne. A trpieť bude aj chladenie motora. Inžinieri sa obávajú a nevedia, čo majú očakávať, no pre istotu pripravili nové súčiastky.

"V Mercedese je špeciálny balík obzvlášť veľký," konštatuje Auto Motor und Sport. "Pri airboxe sa dajú rozpoznať vstupy vzduchu v tvare uší. V zadnej časti ja zaobalenie motora podstatne väčšie. Zväčšili sa otvory, aby mohol horúci vzduch rýchlejšie odtekať preč."

Všetky tieto novinky by mal Nico Rosberg otestovať už v piatok v Austine - Lewis Hamilton bude jazdiť s normálnou špecifikáciou auta. Z pohľadu testovania je horšie to, že v Austine by malo pršať. No a pochopiteľne aj to, že redší vzduch v Texase nikto nenasimuluje.

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk