F1.sk F1.sk

Lotus opäť vo finančných problémoch?
zdroj: Pirelli Motorsport

Lotus opäť vo finančných problémoch?

"Áno, prebieha súdny proces," citujú zahraničné zdroje výkonného šéfa Lotusu Matthewa Cartera. "Po udalostiach okolo Caterhamu a Marussie sú viacerí veritelia znepokojení a preto sú toho názoru, že musia spraviť takýto krok."

Počas víkendu v Silverstone sa po dlhšej dobe opäť začalo hovoriť o finančných problémoch. Prsty ukazovali na Lotus, ktorý vraj svojim zamestnancom neskoro zaplatil posledné výplaty. Dostupné informácie hovoria o tom, že stajňa čakala na prémie od Bernieho Ecclestona, ktoré jej mali prísť na konci júna. Situácia je však komplikovanejšia a v pondelok sa začal súdny proces, o ktorí zažiadali viacerí veritelia Lotusu.

"Áno, prebieha súdny proces," citujú zahraničné zdroje výkonného šéfa Lotusu Matthewa Cartera. "Po udalostiach okolo Caterhamu a Marussie sú viacerí veritelia znepokojení a preto sú toho názoru, že musia spraviť takýto krok." Sudca už vydal prvé rozhodnutie a Lotusu dal dva týždne času na to, aby uhradil svoje záväzky, alebo aby našiel riešenie týkajúce sa splátkového kalendára.

Stránka Motorsport-Total.com informuje, že jedným z dodávateľov, voči ktorému sú evidované pozdĺžnosti, je špecialista na prevodovky Xtrac. "V priebehu posledných pätnástich mesiacov Xtrac vyrobil značné množstvo súčiastok tak, aby bola udržaná súťažná prevádzka," povedal hovorca tejto spoločnosti pre spomínaný zdroj. "S Lotusom i ich manažmentom máme už dlhú spoluprácu. Veríme, že v nej budeme aj pokračovať, ale značný objem dlhov musí byť znížený a musíme nájsť nejaké riešenie."

Lotus teda s veľkou pravdepodobnosťou bude musieť navrhnúť splátky, vďaka ktorým sa bude dlh postupne znižovať. Keď následne príde k situácii, že niektorá splátka nebude uhradená, súd bude môcť vyhlásiť platobnú neschopnosť. Aktuálny krok je v zásade posledným pred týmto opatrením. Budúcnosť tímu však vraj nie je ohrozená. "Nie, vôbec nie. Už sme aj našli riešenie," skonštatoval Carter. "Situáciu máme perfektne pod kontrolou."

Teoreticky nie je vylúčené, že týmto krokom by mohla byť umelo tlačená cena tímu nadol. Ako vieme, o jeho prevzatie má záujem Renault, ktorý opäť chce mať vlastnú továrenskú stajňu. Zvláštny je aj zrejmý nezáujem majiteľa a hlavného investora Lotusu Gerarda Lopeza, ktorý v tomto roku navštívil len tri súťažné víkendy, no v deň pretekov bol na okruhu len v Španielsku. V padoku sa vraj otvorene hovorí o tom, že Formula 1 ho nezaujíma a koncentruje sa na iné projekty.

Tak ako je to? Má Renault záujem o kúpu Lotusu? "Ako výkonný riaditeľ neviem nič o nejakých ponukách, záujme a ani o ničom takomto," vyjadril sa Carter pre blog Adama Coopera. "Viem, že Renault sa obzerá po možnom zapojení v F1, ale či sa zapoja viac alebo menej, to neviem. Podľa mňa majú momentálne dosť problémov s motorom, ktoré potrebujú vyriešiť. Asi by sa mali koncentrovať na to. Vieme však, že sa pozerajú na tradičných kandidátov a my sme pre nich asi najvhodnejší. No neboli žiadne ponuky a žiadny záujem. Podľa mňa sa fakt musia koncentrovať na motor."

Carter priniesol aj informáciu od spoločnosti Genii, ktorá vraj nemá záujem o predaj. "Neprestajne mi opakujú, že nič nie je na predaj. V tomto okamihu nechcú predať. Po stránke toho, ako na tom sme ako tím a ako firma, sa uberáme správnym smerom. Keď som sem prišiel pred osemnástimi mesiacmi, mal som päťročný plán na nápravu vecí a financií. Získali sme motor Mercedes a medzi konštruktérmi chceme napredovať. Ak by niečo spravili teraz, tak by podľa mňa nakopali sami seba. Nevidím to reálne," skonštatoval Carter. "S Mercedesom máme navyše dlhodobý kontrakt do roku 2020 a ja z mojej pozície by som tento motor nemenil. Tak to je."

Najnovšie z kategórie: Renault

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk