F1.sk F1.sk

Štatistiky po VC Bahrajnu
zdroj: Daimler

Štatistiky po VC Bahrajnu

Lewis Hamilton sa stal len šiestym pretekárom v histórii, ktorý sa dostal cez hranicu 10 000 kilometrov na čele pretekov. Kimi Räikkönen pre zmenu minulý víkend získal svoje 41. najrýchlejšie kolo pretekov.

Aj po štvrtej veľkej cene v kalendári, ktorá sa minulý víkend konala v Bahrajne vám prinášame zaujímavé štatistiky Auto Motor und Sport.

- Lewis Hamilton natiahol svoju sériu nepretržitých pódiových umiestnení na 11. Len dvaja jazdci v histórii majú viac: Michael Schumacher má 19 (VC USA 2001 až VC Japonska 2002) a Fernando Alonso 15 (VC Turecka 2005 až VC Kanady 2006).

- Britský pilot takisto trinásty krát v rade najazdil nejaké kilometre na čele pretekov. Znova sú v tomto smere lepší len dvaja jazdci: Jackie Stewart so sedemnástimi (VC USA 1968 až VC Belgicka 1970) a Michael Schumacher, ktorého najdlhšia séria trvala počas 15 pretekov (VC Austrálie 2004 až VC Talianska 2004).

- Pokiaľ ide o kilometre na čele pretekov, minuloročný majster sveta Lewis Hamilton sa po Schumacherovi, Sennovi, Vettelovi, Prostovi a Clarkovi stal len šiestym pretekárom v histórii, ktorý sa dostal cez hranicu 10 000km.

- Po 25 pretekoch sa Kimi Räikkönen znova mohol na druhom mieste tešiť z pohára a fľaše šampanského, alebo skôr ružovej vody. Naposledy na pódiu stál ešte vo farbách Lotusu v Kórei v roku 2013 a vo Ferrari bol naposledy na pódiu na VC Talianska v roku 2009.

- Räikkönenovi sa v Bahrajne darí - z desiatich veľkých cien, ktoré tam absolvoval, získal sedem pódiových umiestnení. Nikdy však nevyhral - rekord v tejto nie práve šťastnej kategórii drží Fernando Alonso s 8 pódiami bez výhry v Brazílii.

- Všetkých 12 trofejí v tejto sezóne bolo rozdelených medzi Mercedes a Ferrari.

- Pokiaľ bude Mercedes pokračovať v získavaní bodov tak, ako túto sezónu začal, prekoná svoj vlastný rekord zo sezóny 2014. Vtedy získal majstrovský tím v celkovom hodnotení konštruktérov 701 bodov.

- Kimi Räikkönen minulý víkend pridal aj 41. najrýchlejšie kolo pretekov v kariére a vyrovnal sa Alainovi Prostovi. Michaela Schumachera so 77 najrýchlejšími kolami však asi neprekoná.

- Lewis Hamilton túto sezónu získal všetky štyri pole position. V Bahrajne ju získal prvýkrát a zaradil sa tak k Vettelovi, Mansellovi a Sennovi, ktorí štartovali z prvej pozície na dvadsiatich rôznych okruhoch. Viac má len Alain Prost - 22.

- Sebastian Vettel odštartoval z rovnakého radu ako Lewis Hamilton po dvadsiaty tretí krát.

- Štvrtá pozícia na štarte bola pre Kimiho Räikkönena najlepšia od VC Nemecka 2013.

- Traja jazdci mali rovnaké štartové číslo aj pozíciu - Sergio Pérez (11), Felipe Nasr (12) a Fernando Alonso (14). Keby sa Lewis Hamilton pred sezónou rozhodol pre číslo 1, sedelo by aj to.

- Po prvýkrát od VC Talianska 2014 bol monopost Force Indie v tretej časti kvalifikácie.

- Vo svojej stej kvalifikácii v McLarene si Jenson Button nedokázal zapísať jediné merané kolo.

- Druhýkrát v tejto sezóne sa monopost McLarenu nedostal na svoju pozíciu na štartovom rošte.

- Buttonova séria nepretržitých štartov sa v Bahrajne skončila na čísle 179. Posledné preteky, v ktorých neodštartoval? VC USA 2005.

- Žezlo po Buttonovi teraz prebral Nico Rosberg, ktorý odštartoval v 170 pretekoch za sebou. Na rekord Riccarda Patreseho mu ich stále chýba 17.

- Fernando Alonso nezískal body tretíkrát v rade, čo sa mu naposledy stalo vo farbách Renaultu v roku 2009.

- Daniil Kvjat vo svojej krátkej kariére vo Formule 1 zatiaľ prišiel do cieľa 16-krát a v Bahrajne skončil piatykrát na 9. mieste.

- VC Bahrajnu bola len druhá veľká cena v histórii, kde jediné dve technické zlyhania monopostov v pretekoch patrili tomu istému tímu. Rovnako ako na VC Japonska v roku 2009 šlo o monoposty Toro Rosso.

- Práve Toro Rosso nezískalo ani bod v deviatich VC Bahrajnu.

- Po technickom zlyhaní monopostu Carlosa Sainza mladšieho je Felipe Nasr jediným tohtoročným nováčikom, ktorý dokončil všetky preteky.

Najnovšie z kategórie: Bahrajn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk