F1.sk F1.sk

Birda hnevá, že jazdci bez peňazí nemajú žiadnu šancu
zdroj:

Birda hnevá, že jazdci bez peňazí nemajú žiadnu šancu

"Formula 1 pritom musí vychovávať nové talenty, pretože Fernando Alonso, Nico Rosberg, Lewis Hamilton alebo Jenson Button nebudú v športe jazdiť večne," odkazuje bývalý testovací jazdec Mercedesu Sam Bird.

Mladí a talentovaní pretekári sa do formuly 1 dostávajú veľmi ťažko. V posledných rokoch to vyzerá tak, že najväčšie šance majú piloti, ktorých si v mladom veku odchytí Red Bull. Ten ich následne poslal do svojich tímov v nižších sériách a ak víťazili, priviedol ich prostredníctvom Scuderie Toro Rosso do F1.

Mládežnícke programy majú aj ostatní, ale cesta nahor je komplikovanejšia. Jeden z pretekárov, ktorý sa dlhé roky márne snažil o príchod do športu, sa volá Sam Bird. Bývalý testovací jazdec Mercedesu je na fungovanie formuly 1 nahnevaný. V roku 2012 bol tretí v sérii Formula Renault 3.5, o rok neskôr druhý v GP2, ale jeho cesta sa skončila. Prvé testovacie kilometre pritom s Williamsom zbieral ešte v roku 2007.

Angličan oslavuje v piatok už svoje 28. narodeniny a na scénu F1 sa pravdepodobne nikdy nedostane. Musí ho tešiť aspoň to, že si našiel miesto v sérii Formula E, kde sa môže pomerať s bývalými pretekármi formuly 1 ako Jarno Trulli, Bruno Senna, Jaime Alguersuari, Sébastien Buemi, Nick Heidfeld alebo Jean-Éric Vergne.

"Kompetentní z F1 si nepozrú najbližšie preteky série Formula E v Buenos Aires a nepovedia, že vau, toto je dobrý jazdec a musím ho zamestnať," skonštatoval Bird v rozhovore pre The Times. "Ak niekto neprinesie obrovskú sumu peňazí, tak sa nedostane do záujmu stajní."

"Formula 1 pritom musí vychovávať nové talenty, pretože Fernando Alonso, Nico Rosberg, Lewis Hamilton alebo Jenson Button nebudú v športe jazdiť večne. Kto teda nastúpi vo chvíli, keď dnešné hviezdy odídu? Veľké tímy investujú množstvo peňazí a následne zbierajú prémie za body a odmeny za umiestnenia, vďaka čomu sú ešte bohatšie. Systém sa točí v nekonečnom kruhu a zvýhodňuje veľké stajne. Malé potom nemajú inú možnosť a musia najať jazdcov, ktorí im prinesú pätnásť alebo dvadsať miliónov eur," upozornil rodák z Roehamptonu.

Podľa Birda je pritom na scéne mnoho talentov, ktorí by si túto šancu zaslúžili. "V GP2 či v majstrovstvách na dlhé trate (WEC) sú viacerí jazdci ako ja, ktorí sa osvedčili výsledkami a majú potenciál na úspešnú kariéru v F1. Ale nedostali sme ani najmenšiu šancu, pretože nemáme veľkých sponzorov. Je to veľmi frustrujúce, ale už je to raz tak a pravdepodobne sa na tom nič nezmení," dodal Sam Bird.

Najnovšie z kategórie: Sam Bird

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk