F1.sk F1.sk

V Kórejskej republike len "fantasy preteky"?
zdroj: Caterham F1 Team

V Kórejskej republike len "fantasy preteky"?

Svetová motoristická rada FIA v stredu prezentovala kalendár pre budúcu sezónu a aj keď bolo vo všetkých predchádzajúcich verziách "len" dvadsať podujatí, napokon pribudlo ešte jedno: Veľká cena Kórejskej republiky.

Svetová motoristická rada FIA v stredu prezentovala kalendár pre budúcu sezónu a aj keď bolo vo všetkých predchádzajúcich verziách "len" dvadsať podujatí, napokon pribudlo ešte jedno: Veľká cena Kórejskej republiky. Viacero zdrojov sa tomu čudovalo, pretože v platných zmluvách vraj má byť stanovený maximálny počet dvadsať veľkých cien.

Je pochopiteľné, že Bernie Ecclestone chce toho do kalendára napratať čo najviac. Každý organizátor totiž prinesie peniaze, ktoré sa následne delia medzi majiteľov športu a tímy. No kórejský Jeongam aj tak vyvolal pochybnosti: okruh je na konci sveta v zemi nikoho, po prílete do Soulu k nemu treba cestovať niekoľko hodín autom a navyše sa tam má jazdiť len sedem dní pred Veľkou cenou Španielska. Je to vôbec logisticky možné?

Redaktor BBC Andrew Benson zisťoval ako sa má situácia a prišiel na to, že v Kórejskej republike sa napokon jazdiť nebude. Svetová motoristická rada vraj len zareagovala na pravidlá týkajúce sa pohonných jednotiek. Tie hovoria o tom, že ak bude v kalendári do dvadsať veľkých cien, môžu využiť už len štyri pohonné jednotky. V tomto roku ich ešte bolo päť.

Ale existuje aj iné pravidlo. "Ak počet podujatí - pôvodne naplánovaných - v majstrovstvách prekročí dvadsať, tímy môžu využiť päť pohonných jednotiek," stojí v reguliach. No a z tohto pohľadu je zaradenie Kórejskej republiky pochopiteľné. Síce pri tomto podujatí ešte svieti upozornenie "TBC", teda "to be confirmed" alebo "podlieha potvrdeniu", ide o podujatie naplánované v kalendári.

A keďže je to tak, tímy môžu v roku 2015 opäť nasadiť päť pohonných jednotiek, čo sa nezmení ani pri neskoršom vyradení veľkej ceny z kalendára. Benson informuje o tom, že minimálne jeden z výrobcov motorov sa za toto výrazne zasadzoval. No a aby neprišlo k zbytočným hádkam, kompetentní dali do kalendára takéto "fantasy preteky".

Po ich zrušení nastane všeobecná radosť, pretože členovia tímov (ale napríklad aj novinári) by museli za niekoľko dní absolvovať lety Európa - Kórejská republika - Európa, čo pochopiteľne nie je lacná záležitosť. No a možno aj Bernie Ecclestone takto naznačil svoj budúci postup, že dlho pri limite dvadsiatich podujatí napokon predsa len neostaneme. Ukázal, že do kalendára sa toho pomestí aj viac. Musí však rátať so značným odporom, pretože už dnešný kalendár je pre mnohých na hranici únosnosti.

Podobný názor má aj ďalší z uznávaných novinárov Joe Saward, podľa ktorého bolo zaradenie kórejského podujatia prekvapujúce pre všetkých a dokonca aj pre organizátorov posledných pretekov v Jongame. Ide vraj o fiktívny termín a veľká cena sa v budúcom roku určite neuskutoční.

Môžeme to vraj vnímať vo dvoch rovinách: ide o zdvihnutý prst pre Malajziu, ktorá má zmluvu už len pre budúci rok a ďalšie organizovanie podujatia v Kuala Lumpur je viac ako otázne. Sponzor Petronas dostáva vďaka Mercedesu vynikajúcu protihodnotu a nepotrebuje investovať aj do tohto podujatia, ktoré je navyše v tieni susedného Singapuru.

Bernie Ecclestone to vraj s Kórejskou republikou myslí vážne, ale nie s okruhom Jongam v Mokpo. Chcel by ísť do Soulu a zorganizovať tam mestské preteky. Saward tvrdí, že práve taký je jeho cieľ, ale pre budúci rok už pochopiteľne nie je realizovateľný. Od sezóny 2016 by však Soul s prehľadom mohol vymeniť malajzijský Sepang a počet podujatí by ostal zachovaný.

Isté je len jedno: Jongam to nebude. Ten nechce nikto, dokonca ani miestni ľudia.

Kalendár F1 pre rok 2015:

15. marec - Veľká cena Austrálie - Melbourne
29. marec - Veľká cena Malajzie - Sepang
12. apríl - Veľká cena Číny - Šanghaj
19. apríl - Veľká cena Bahrajnu - Sachír
3. máj - Veľká cena Kórejskej republiky*
10. máj - Veľká cena Španielska - Barcelona
24. máj - Veľká cena Monaka - Monte Carlo
7. jún - Veľká cena Kanady - Montréal
21. jún - Veľká cena Rakúska - Red Bull Ring
5. júl - Veľká cena Veľkej Británie - Silverstone
19. júl - Veľká cena Nemecka - Nürburgring
26. júl - Veľká cena Maďarska - Hungaroring
23. august - Veľká cena Belgicka - Spa-Francorchamps
6. september - Veľká cena Talianska - Monza
20. september - Veľká cena Singapuru - Marina Bay
27. september - Veľká cena Japonska - Suzuka
11. október - Veľká cena Ruska - Soči
25. október - Veľká cena USA - Austin
1. november - Veľká cena Mexika - Mexico City
15. november - Veľká cena Brazílie - Interlagos
29. november - Veľká cena Abú Zabí - Yas Marina.

* - podlieha potvrdeniu.

Najnovšie z kategórie: KÓREJSKÁ REPUBLIKA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk