F1.sk F1.sk

Smedley: Sme v druhej fáze vývoja nového auta
zdroj: Williams Martini Racing

Smedley: Sme v druhej fáze vývoja nového auta

"Dosiahli sme to, čo sme chceli: teda tretie alebo štvrté miesto v majstrovstvách. A teraz je to hlavne o tom, kde sa z tohto miesta odrazíme," povedal Rob Smedley z Williamsu.

Rob Smedley pôsobil dlhé roky vo Ferrari, aby v apríli nastúpil na pozíciu šéfa výkonu vozidla v tíme Williams Martini Racing. Spolupracoval s Valtterim Bottasom i s Felipem Massom a aj svojou troškou pomohol k progresu stajne. Tím napokon poskočil z deviateho miesta medzi konštruktérmi na tretie a z piatich získaných bodov na 320!

"Sme veľmi spokojní," vyjadril sa Smedley k nedávno skončenej sezóne v rozhovore pre Esquire. "Odviedli sme to, čo sme potrebovali. V technickom tíme sme vykonali niekoľko zmien a biznis ako taký je momentálne v akomsi prechodnom období, ale zdá sa, že to všetko funguje. Dosiahli sme to, čo sme chceli: teda tretie alebo štvrté miesto v majstrovstvách. A teraz je to hlavne o tom, kde sa z tohto miesta odrazíme."

Vývoj budúcoročného auta vraj začal približne pred šiestimi mesiacmi. "Prvá verzia auta je hotová. Momentálne vyvíjame prvú pretekársku verziu, sme teda v druhej fáze. Venujeme sa karosérii a koncentrujeme sa na hlavnú oblasť vývoja ktoréhokoľvek monopostu F1, teda na aerodynamiku. Výkon auta pochádza z prítlaku a chceme ho autu pridať čo najviac. Práve ten totiž tlačí pneumatiky k trati a vytvára silnejší grip. No a súčasne vždy chceme obmedziť prítlak, aby bolo auto na rovinke veľmi rýchle. Práve v tejto fáze momentálne sme."

V kalendári pre budúci rok bude až dvadsať podujatí a je zrejmé, že tímy stoja pred nemalou logistickou výzvou. "A pochopiteľne, že nejde len o ľudí, ide aj o autá a zábavu. V priebehu jedného týždňa môžete súťažiť na rôznych miestach sveta. Je to obrovská logistická výzva," skonštatoval Smedley.

Poriadne vyťažení sú aj jazdci, ktorí okrem aktivity na trati musia zvládnuť aj množstvo ďalších povinností. A času na oddych je málo. "Sú tak trochu ako futbalisti, pretože sezóna je veľmi dlhá a obdobie mimo sezóny je omnoho kratšie," vyjadril sa Brit. "Majú čas na oddych, ale podľa mňa je dôležité udržiavať si fyzickú kondíciu a budovať ju smerom k sezóne. Prechádzajú rôznymi fázami prípravy, ale okrem toho majú veľa PR-povinností. Prestávka pre nich nie je príliš dlhá."

Najnovšie z kategórie: Williams

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk