F1.sk F1.sk

Andretti: Tieto tímy by mali byť navždy vylúčené
zdroj:

Andretti: Tieto tímy by mali byť navždy vylúčené

„Títo ľudia si neuvedomujú, že v konečnom dôsledku ubližujú aj sebe," hovorí Andretti na margo tímom, ktoré pred Veľkou cenou USA uvažovali o bojkote.

Oficiálny ambasádor Veľkej ceny USA Mario Andretti navrhuje, aby boli rebelujúce tímy navždy vyradené zo šampionátu F1. Stajne Force India, Sauber a Lotus pred nedeľnými pretekmi hrozili bojkotom podujatia v Austine kvôli eskalujúcej finančnej kríze, kvôli ktorej sa Caterham a Marussia nachádzajú v nútenej správe.

Rozhnevaný šampión z roku 1978 pre Guardian povedal, že s takýmito tímami by sa malo jednať tvrdo. „Tieto nepekné zvesti o potenciálnom bojkote boli z mnohých hľadísk devastačné,“ povedal Andretti. „Títo ľudia si neuvedomujú, že v konečnom dôsledku ubližujú aj sebe. Koho trestáte? Trestáte fanúšikov, ktorí platia, aby mohli prísť a vidieť vás. Trestáte sponzorov, ktorí podporujú tento šport a držia ho nažive. Trestáte jadro, vďaka ktorému môže tento šport existovať,“ pokračuje Američan s talianskymi koreňmi.

„Iba veľmi obmedzení ľudia rozmýšľajú v takýchto inštanciách. Mám s tým naozaj problém. Pozrite sa, čo v roku 2005 v Indianapolise vykonala spoločnosť Michelin. Tímy alebo ľudia, ktorí to spravili, by mali byť z tohto športu navždy vylúčení. Pre takéto čosi tu nie je miesto. Je to také deštruktívne,“ sťažuje sa Andretti. „Vždy tu boli slabšie stajne. Pamätám si rok 1976, moju prvú kompletnú sezónu v F1. Vtedy mi ešte mladý Frank Williams povedal – Mario, jedného dňa budem ako Colin Chapman. Nikdy som na to nezabudol. Tieto malé tímy by som mal rád, keby na miesto plaču radšej tvrdili, že chcú byť ako McLaren či Ferrari."

Organizátori americkej veľkej ceny začínajú byť znepokojení pre pokles diváckeho záujmu. Pri premiére v roku 2012 sa v Austine ukázalo 265-tisíc fanúšikov. V minulom roku ich bolo 250-tisíc a počas uplynulého víkendu už iba 237-tisíc. Navyše, v budúcoročnom kalendári figuruje Veľká cena Mexika, ktorá predstavuje ďalší úder pre Austin. Andretti v tomto smere povedal: „Myslím si, že tento víkend mal skvelý úspech. Každý si ho užíval. A čo sa týka Mexika, nech sa páči. Ľudia chcú radšej viac než menej. Myslím si, že mexické preteky nám pomôžu.“

{+T85587}

Najnovšie z kategórie: USA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk