F1.sk F1.sk

Bude mať F1 viac ako dvadsať podujatí ročne?
zdroj: Sochi Autodrom

Bude mať F1 viac ako dvadsať podujatí ročne?

Bernie Ecclestone sa už niekoľko rokov snaží do kalendára formuly 1 popratať viac ako dvadsať podujatí ročne. Bude z toho niečo?

Bernie Ecclestone sa už niekoľko rokov snaží do kalendára formuly 1 popratať viac ako dvadsať podujatí ročne. Vyhľadá nových záujemcov, zinkasuje vstupné poplatky, časť z toho prerozdelí tímom a časť si nechá vo svojom vrecku (alebo vo vrecku CVC). A je spokojný. Pre jeho konto je každé ďalšie podujatie dodatočným ziskom, tak prečo by aj nebol?

Všetko to však naráža na pohľady mnohých strán. Dá sa povedať, že aj veľká časť fanúšikov je (v tomto) na Bernieho strane. Veď keď si môžu priaznivci futbalu užívať aj dva zápasy do týždňa, prečo musia oni na veľkú cenu čakať niekedy aj tri týždne a niekedy aj takmer štyri mesiace?

Ako vo svojom aktuálnom blogu pripomína novinár Joe Saward, vedenie Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) má s Berniem Ecclestonom uzatvorenú dohodu, podľa ktorej by bolo možné rozšíriť kalendár až na 25 veľkých cien ročne. FIA s tým súhlasila aj preto, lebo za každé ďalšie podujatie takisto zinkasuje vstupný poplatok a zveľadí si svoj rozpočet.

Bernie Ecclestone, fanúšikovia i FIA sú teda za. Tak prečo z toho potom nič nie je? "Medzi skupinou F1 a tímami sú platné zmluvy, ktoré hovoria o tom, že pre prekročenie počtu dvadsiatich podujatí je potrebný jednohlasný súhlas stajní," poznamenal Saward, ktorý si nevie predstaviť, že by všetky tímy prikývli.

{+T84954}

"Treba povedať, že stajne sú už teraz po logistickej stránke vyťažené a viac veľkých cien by si vyžiadalo značný nárast nákladov," skonštatoval Joe Saward, podľa ktorého by jednotlivé zoskupenia museli najať viac zamestnancov, ktorí by sa na podujatiach striedali. "Pretože existujú obmedzenia, čo jednotlivec môže zvládnuť. Už dnes tímy hlásia, že odchody ľudí sú omnoho vyššie, ako zvykli byť. A môže za to záťaž a náročné cestovanie. Mnohí ľudia absolvujú len zopár rokov a potom sa vrátia k normálnejšiemu životu."

Tímy by vďaka dodatočným podujatiam získali viac peňazí, ale aj tak sa im to neoplatí. Problémy by navyše mali aj televízne spoločnosti, ktoré do dejísk cestujú takisto s predstihom niekoľkých dní, platia ubytovanie pre mnohých členov štábov. Ľudia ako Martin Brundle, Ted Kravitz, David Coulthard a ďalší spolupracovníci toho majú dosť a v podstate nonstop sú preč od svojich rodín.

A neprišla by formula 1 aj o svoju atraktivitu? Dnes je každé podujatie dostatočne zaujímavé a jedinečné, ale ak by ich bolo napríklad tridsať, strácali by na hodnote. Boli by potom organizátori napríklad austrálskych pretekov ochotní platiť rovnaký vstupný poplatok? Predsa len už by mali o polovicu menšiu "exkluzivitu".

"Nenavrhuje sa to ani tak preto, že by viac podujatí poslúžilo F1, ale skôr preto, že to prinesie vyššie zisky," vyjadril sa Joe Saward. "A majiteľom ide práve o to, pretože sa pokúšajú nájsť záujemcu o kúpu športu, ktorý by zaplatil takú sumu, akú oni požadujú..."

{+T83155}

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk