F1.sk F1.sk

Mattiacci: Vstúpil som do srdca legendy
zdroj: Scuderia Ferrari

Mattiacci: Vstúpil som do srdca legendy

"V Spa a v Monze očakávam veľmi náročné preteky, kde bude hierarchia tímov a výhoda áut našich súperov opäť o čosi zrejmejšia," povedal šéf Ferrari Marco Mattiacci.

Marco Mattiacci má za sebou už niekoľko mesiacov pôsobenia v pozícii šéfa Scuderie Ferrari. Fanúšikovia stajne mu prostredníctvom sociálnych sietí Twitter a Facebook mohli položiť otázky, na ktoré sympatický Talian odpovedal v priebehu stredajšieho popoludnia.

"Gestione Sportiva je výsledkom viac ako 60 rokoch pretekania sa, skvelej vízie, fenomenálnych jazdcov a úchvatného inžinierstva," povedal o svojom červenom pôsobisku. "Keď som sem prišiel, tak som mal pocit, že som vstúpil do srdca legendy. Preto som sem prišiel s maximálnym rešpektom a zvedavosťou. Potrebujeme vodcovstvo a jasnú víziu, len tak sa môžeme vrátiť späť na špičku. Musíme začať s vecami, ktoré sú v našej DNA - vrátane tradície, inovácie a hlade po víťazení."

Tím je vraj napokon taký, ako Talian očakával. Má silnú základňu a cítiť v ňom obrovskú tradíciu. "Aplikovali sme však niekoľko zmien pracovných metód, nový prístup i stratégiu, vďaka ktorej by sme mohli byť konkurencieschopnejší. Rozhodli sme sa investovať do novej infraštruktúry a do ľudí, aby sme vytvorili modernejšiu a štíhlejšiu organizáciu, ale aby sme súčasne kládli dôraz tak na tím, ako aj na individuality. Je veľmi dôležité dať každému šancu prejaviť jeho talent až na maximum."

Na otázku, kde vznikla najväčšia chyba pri plánovaní monopostu F14 T, Mattiacci nechcel odpovedať. "Tieto diskusie by sme mali viesť len vnútri tímu," stroho skonštatoval, ale zároveň dodal, že jemu a jeho ľuďom sú tieto oblasti už dobre známe. 

{+T80945}

O svoje pozície nedávno prišli napríklad Aldo Costa či Luca Marmorini, ktorí sa po odchode z Ferrari nechali počuť, že v tíme vládne chaos. "Je mi jasné, že opustiť Ferrari je pre každého veľmi ťažké," vyjadril sa k téme Marco Mattiacci. "Ale v profesionálnom svete mám rád ľudí, ktorí vždy bojujú za svoje nápady a snažia sa meniť status quo. A to na správnom mieste a bez kompromisov."

Cirkus zvaný Formula 1 je rok čo rok náročnejší a do kalendára pribúdajú nové a nové podujatia. Mattiacci s tým súhlasí: "Podľa mňa je dôležité rozširovať základňu formuly 1 - tak fyzicky, ako aj po strane médií - do čo najväčšieho počtu krajín. Súčasne je ale kľúčové aj to, aby sa do nášho športu vrátili testy: mladým jazdcom musíme dať šancu rásť a tímom dovoliť napredovať po stránke áut, či prichádzať s novými riešeniami. Testy však môžu byť využité hlavne na to, aby sa verejnosť dostala bližšie k F1."

Počas letnej prestávky mali tímy čas na premýšľanie aj o spomínaných témach, ale teraz ide opäť do tuhého. Pred nami sú veľké ceny Belgicka a Talianska. "V Spa a v Monze očakávam veľmi náročné preteky, kde bude hierarchia tímov a výhoda áut našich súperov opäť o čosi zrejmejšia. Budú to náročné podujatia, ale vstúpime do nich s totálnou odhodlanosťou, stavíme na agresívne stratégie a pokúsime sa využiť príležitosti, ktoré sa nám naskytnú," skonštatoval Marco Mattiacci.

{+T81467}

Najnovšie z kategórie: Marco Mattiacci

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk