F1.sk F1.sk

Federico Gastaldi z Lotusu očakáva od Spa body
zdroj: Lotus F1 Team

Federico Gastaldi z Lotusu očakáva od Spa body

"Je to akoby v tenisovej sezóne nebol Wimbledon alebo z golfu vypustili augustový turnaj Masters. Podobné trate musia ostať v kalendári F1," upozorňuje Federico Gastaldi.

Zástupca šéfa tímu Lotus Federico Gastaldi sa už teší na Veľkú cenu Belgicka. Nielen kvôli tomu, že trať v Spa je sama o sebe veľkou výzvou pre jazdcov, ale aj kvôli tomu, že všetci členovia tímu sú po letnej prestávke oddýchnutí a namotivovaní do ďalšej práce. Lotus chce v posledných dvoch európskych pretekoch aktuálneho ročníka dosiahnuť pokrok, z ktorého bude ťažiť aj na ďalekých veľkých cenách v závere sezóny.

Aký máte pocit v tíme, keď sa pripravujete na Spa?
"Je to pocit obrovskej motivácie, ktorá nás neustále tlačí dopredu. Chceme sa pokúsiť zvrátiť vývoj situácie do takej miery, do akej sa bude dať. V súčasnej dobe máme pred sebou posledné dve veľké ceny v Európe, po ktorých sa vydáme na niekoľko ďalekých pretekov, takže budeme často cestovať. Je teda potrebné uistiť sa, že získame dobré tempo. Dúfam, že dosiahneme niekoľko bodov aj na tratiach, ako je Spa a Monza. Nebude to jednoduché, pretože tieto dva okruhy sú náročné na pohonné jednotky, ale spravíme všetko preto, aby sme dosiahli optimálny výsledok. Aj keď sme mali vynútenú letnú prestávku, náš tím nezastavil myslenie a všetci sme rozmýšľali nad pretekmi, ktoré nás čakajú. Formula 1 sa nikdy nezastaví, a vôbec nie, keď v Enstone máme také talentované hlavy. Môžem vám zaručiť, že celý náš tím premýšľal nad tým, ako čo najlepšie zvládnuť záverečnú časť aktuálnej sezóny."

Kvôli čomu je Veľká cena Belgicka taká špeciálna?
"Je to jednoduché - špeciálnou ju robí samotná trať. Rovnako aj atmosféra je jedinečná. Koniec-koncov, Spa predstavuje výzvu pre všetkých jazdcov. Stačí sledovať, ako sa útočí v tradičných zákrutách Eau Rouge alebo Pouhon - je to vzrušujúce. Musí byť úžasné riadiť monopost na tejto horskej trati v lese. Je to okruh, ktorý odráža všetky vzostupy a pády. V Spa máme dobrý pocit aj všetci ostatní v paddocku, pretože prichádzame po dlhej letnej prestávke a sme dobití novou energiou pre zvyšok roka."

{+T80497}

Takže sa tešíte na všetkých tých ľudí?
"Niečo také. Vážne sa naučíte sústrediť len na to, čo sa deje vo vašom vlastnom kúte v paddocku a robíte to najlepšie pre tím. Samozrejme, niekedy je zábavné počúvať príbehy po letnej prestávke, je to prirodzený proces po návrate do práce. Som okolo F1 dlhú dobu, takže viem, čo ma čaká na trati."

Ako dôležitá ja pre Formulu 1 trať v Spa?
"Podľa môjho názoru je veľmi dôležitá. Tieto okruhy sú miechou F1. Je to akoby v tenisovej sezóne nebol Wimbledon alebo z golfu vypustili augustový turnaj Masters. Podobné trate musia ostať v kalendári F1, pretože fanúšikovia sa stotožňujú so športom a vytvárajú obrovské vzrušenie. Domnievam sa, že máme dobré vyváženie tratí v F1. Niekoľko tradičných, ako Spa, Silverstone alebo Monza, zopár pouličných, ako Monako a Singapur a aj preteky v nových krajinách ako Rusko, na Strednom východe a v Spojených štátoch amerických. Formula 1 by mala byť rôznorodá v každej oblasti, zatiaľ čo tieto regióny sú dôležité aj pre partnerov a fanúšikov ale samozrejme aj tímy."

Existuje mnoho výziev, ktoré máte pred sebou vo zvyšku sezóny. Ktoré sú kľúčové?
"Tá najväčšia je uistiť sa, že dokážeme zlepšiť výkonnosť modelu E22 do takej miery, ako sa len bude dať a rovnako dosiahneme aj maximálnu možnú spoľahlivosť. Bez toho sme obmedzení na to, čo môžeme dosiahnuť. Vieme, že náš monopost vie byť rýchly a dokáže sa dostať na body, no musí byť stabilný. Ciele sú jasné pre každú stajňu. Chceme byť silní v závere ročníka, aby sme mali lepšiu východiskovú pozíciu do sezóny 2015, v ktorej sa chceme dostať opäť do čela. Nebude to jednoduché, ale ja viem, že je to reálne. Naši ľudia v Enstone pracujú na tom, aby to tak aj bolo. Tento tím mal za sebou náročné obdobia, ale vždy sa vrátil ešte silnejší. A ja verím, že to dokážeme znova zopakovať. Musíme to dokázať."

{+T77702}

Prídu ešte nejaké novinky pre sezónu 2015?
"Áno, oznámime ich, keď budeme pripravení. Ročník 2015 vyzerá veľmi vzrušujúco, skutočne budeme mať veľkú zmes nových vzťahov, no zároveň si chceme udržať v tíme kontinuitu, ktorá je veľmi dôležitá."

Najnovšie z kategórie: Belgicko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk