F1.sk F1.sk

Pat Symonds o Spa: Jeden z najlepších okruhov na svete
zdroj: Lotus F1 Team

Pat Symonds o Spa: Jeden z najlepších okruhov na svete

"Pri navrhovaní okruhu v Istanbule sa architekti snažili napodobniť tento úsek zo Spa, ale je to neporovnateľné," zamyslel sa Pat Symonds.

Čelný predstaviteľ technického oddelenia Williamsu Pat Symonds sa v rozhovore pre britsky časopis F1 Racing zamyslel nad charakteristickými vlastnosťami trate v Spa, kde sa pôjde najbližšia veľká cena.

"Okruh v Spa je právom označovaný ako jeden z najlepších na svete. A to predovšetkým preto, že bol vybudovaný v kopcovitej oblasti z rýchlych úsekov. Konfigurácia trate sa nikdy nemenila, okruh sa iba skrátil. Ale aj napriek tomu ostáva najdlhším v súčasnom kalendári Formuly 1. Spa má dĺžku 7 004 metrov, čo je viac ako dvojnásobok trate v Monaku," vysvetlil na úvod Pat Symonds.

"Veľká dĺžka trate v kombinácii s nepredvídateľným počasím spôsobuje, že v niektorých úsekoch je množstvo vody, zatiaľ čo iné časti ostávajú úplne suché. Obraz na radaroch môže byť zavádzajúci, takže stanovenie optimálnej stratégie je niekedy veľmi komplikované," pokračoval v dialógu čelný predstaviteľ technického oddelenia Williamsu.

"Veľká dĺžka trate zintenzívňuje aj problémy s pneumatikami. Keď premeškáte správny moment na návštevu mechanikov, počas dlhého kola prudko klesne vaša výkonnosť a kým prídete opäť k vjazdu do boxovej uličky, tak stratíte množstvo času," ponúkol svoj pohľad na vec Pat Symonds.

{+T68396}

"Na trati sa nachádza veľmi veľa zaujímavých úsekov. Všetci najviac milujú Eau Rouge a Raidillon. Jazdci zídu do údolia a ihneď idú späť do kopca, pričom je tam aj zmena smeru. Viac-menej idú naslepo, čo im ešte viac komplikuje prácu. Pri navrhovaní okruhu v Istanbule sa architekti snažili napodobniť tento úsek zo Spa, ale je to neporovnateľné. Súčasné pohonné jednotky dokážu prejsť Eau Rouge oveľa hodnotnejšie, než po minulé roky," uzavrel Pat Symonds.

Najnovšie z kategórie: Williams

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk