F1.sk F1.sk

Štatistiky po Veľkej cene Bahrajnu
zdroj: Caterham F1 Team

Štatistiky po Veľkej cene Bahrajnu

Prinášame vám štatistiky po Veľkej cene Bahrajnu

Prinášame vám štatistiky po Veľkej cene Bahrajnu.

- dominancia Mercedesu pokračovala aj na okruhu Sachír. Prvýkrát v histórii štartovali z prvých štyroch miest monoposty s motormi Mercedes. Predošlý rekord nemeckého výrobcu s prvými tromi miestami na štarte sa spája s Veľkou cenou Malajzie v roku 2012.

- bolo to prvé víťazstvo Lewisa Hamiltona v Bahrajne. Podarilo sa mu to len sedem dní po jeho prvom triumfe v Malajzii. Vďaka tomu vyhral už na osemnástich rôznych okruhoch.

- Hamilton vyhral dve po sebe idúce veľké ceny naposledy v roku 2010 – podarilo sa mu to v Turecku a Kanade. Nikdy sa z víťazstva netešil trikrát po sebe.

- dve dvojité víťazstvá po sebe oslavoval niektorý z tímov naposledy ešte v roku 2010. Podarilo sa to McLarenu v Turecku a Kanade.

- s piatimi pole positions sa Nico Rosberg vyrovnal svojmu otcovu Kekemu.

- prvýkrát v kariére stál Nico Rosberg trikrát po sebe na pódiu.

- stajňa Force India sa vďaka Sergiovi Pérezovi dostala druhýkrát na pódium. Prvýkrát sa to indickej stajni podarilo v roku 2009 zásluhou druhého miesta Fisichellu v Belgicku.

- piloti Mercedesu viedli vo všetkých kolách doterajších pretekov sezóny 2014. Okrem toho štartovali vždy z pole position, trikrát vyhrali a vždy dosiahli aj najrýchlejšie kolo pretekov.

- naposledy sa podobný kúsok ako Mercedesu podaril ešte v roku 1993 Williamsu v rozmedzí Veľkej ceny Maďarska a pretekov v Belgicku.

- Mercedes obsadil v Bahrajne prvé dve miesta a dvojité víťazstvo prišlo aj v pretekoch. Na konte majú aj dve najrýchlejšie kolá veľkej ceny a viedli vo všetkých kolách. Naposledy sa to podarilo Ferrari vo Veľkej cene Francúzska v roku 2008.

{+T76775}

- Lotus odjazdil počas bahrajnského víkendu dovedna 272 kôl, teda 1472 kilometrov počas troch dní, čo je viac ako vzdialenosť, ktorú odjazdil počas zimných testov.

- 24,5 sekundy, 24,5 sekundy a 24 sekúnd – takýto bol rozdiel v cieli medzi Mercedesom a jeho prvým prenasledovateľom v prvých troch veľkých cenách.

- Jenson Button odjazdil svoju 250. veľkú cenu. Brit tak absolvoval 28 percent z 900 pretekov, ktoré sa v histórii F1 uskutočnili.

- po devätnástich dokončených pretekoch prišlo pre Buttona prvé vypadnutie.

- pre oba McLareny sa preteky skončili pre technickú poruchu, čo sa naposledy stalo vo Veľkej cene Európy v roku 2004.

- Sebastian Vettel prehral s Danielom Ricciardom už dve kvalifikácie, rovnaký počet prehier s Markom Webberom mal Nemec na konte po predchádzajúcej sezóne.

- Vettel sa druhýkrát z troch kvalifikácii neprebojoval do jej tretej časti.

- Vettel štartoval v Bahrajne z desiateho miesta, čo bola najlepšia priečka pre jazdca využívajúceho motory Renault. Horšie to pre Renault bolo v roku 2008 v Singapure, kde Mark Webber štartoval z trinástej priečky.

- devätnásťkrát po sebe štartovali z prvých dvoch miest obaja piloti Red Bullu alebo Mercedesu. Obe stajne tak vyrovnali rekord Williamsu a McLarenu z rokov 1988 a 1989.

- Nico Hülkenberg sa po ôsmich úspešných pokusoch prvýkrát neprebojoval do tretej časti kvalifikácie.

{+T76788}

- Felipe Massa a Valtteri Bottas prišli do cieľa na rovnakých priečkach ako v Malajzii, teda na siedmej a ôsmej. V Bahrajne predstavoval rozdiel 0,611 sekundy, v Malajzii to bolo 0,461 sekundy.

- Bottas nazbieral v 22 veľkých cenách 22 majstrovských bodov.

- oba monoposty Williamsu prišli do cieľa na bodovaných priečkach dvakrát po sebe. To sa britskej stajni podarilo prvýkrát od Veľkej ceny Japonska a Veľkej ceny Brazílie v roku 2004.

- najlepšie Ferrari prišlo do cieľa na deviatom mieste. Horšie to bolo už iba vo Veľkej Británii v roku 2010.

- Ferrari patrí v Pohári konštruktérov piate miesto. Po troch pretekoch stála talianska stajňa tak zle naposledy v sezóne 2009.

- prvýkrát v histórii F1 prišlo do cieľa auto s číslom trinásť. Pastor Maldonado mal počas pretekov dve kolízie a tak nebolo jeho tretie vypadnutie v sezóne príliš ďaleko.

- do cieľa nedorazili oba monoposty Sauberu. Naposledy sa to stalo v roku 1999 v Monaku a Španielsku. Pod značkou BMW Sauber sa niečo podobné stalo v roku 2010 v Malajzii a Číne.

- vždy, keď stál na pódiu Sergio Pérez, čo sa stalo zatiaľ štyrikrát, bol v prvej trojke aj Hamilton.

- Vettel dorazil do cieľa na šiestom mieste. Na rovnakej pozícii finišoval vo Veľkej cene Brazílie v roku 2012, čo mu v tej chvíli stačilo na zisk majstrovského titulu.

- poslednýkrát chýbal pilot Red Bullu na pódiu ešte v roku 2012 v Španielsku. Účasť Ricciarda na pódiovej ceremónií v Austrálii sa neráta.

- ak by krátko pred koncom pred seba Hülkenberg nepustil Ricciarda, tímy v prvej desiatke by si pilotov zoradili pekne za sebou. Vznikli by tak tímové dvojice na susedných priečkach.

{+T76748}

Najnovšie z kategórie: Bahrajn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk