F1.sk F1.sk

McLaren predstavil MP4-29
zdroj: McLaren

McLaren predstavil MP4-29

Tím McLaren Mercedes v piatok predstavil monopost MP4-29.

Tím McLaren Mercedes v piatok predstavil monopost MP4-29. Na prvý pohľad zaujme netradičné riešenie nosovej oblasti a je zrejmé, že mnoho tímov pristúpilo k tejto časti auta inak. Ohľadom farebnej schémy sme sa nedočkali žiadneho prevratu a auto ostáva strieborné. Do budúcna sa ale naďalej uvažuje o návrate k oranžovej farbe, ale testy auto určite absolvuje s týmto lakovaním. Zaujímavou novinkou je aj návrat k predným závesom s tlačnou vzperou.

V McLarene príde k zmene na pozícii šéfa tímu. Po návrate Rona Dennisa do výkonnej úlohy príde o svoje miesto Martin Whitmarsh, ktorého by mal nahradiť Éric Boullier prichádzajúci z Lotusu. V najbližšej dobe by sme mali spoznať aj meno nového hlavného sponzora McLarenu, ktorý ukončil spoluprácu s Vodafone. McLaren absolvuje posledný rok s dodávateľom motorov Mercedes, pretože od sezóny 2015 bude odoberať pohonné jednotky značky Honda. Jazdeckú dvojicu vytvoria majster sveta z roku 2009 Jenson Button a nováčik Kevin Magnussen.

"Takéto veľké zmeny pravidiel sme tu ešte nikdy nemali," povedal výkonný riaditeľ McLarenu Jonathan Neale. "Museli sme na ne reagovať a manažovať ich. Súčasne sme museli hľadať výkonnostný limit a bolo to mimiroadne náročné. Dá sa povedať, že sme boli relatívne pragmatickí. Vieme, že potreba konzistentnosti vyvažuje potrebu výkonu. Zimné testy každopádne nebudú o hľadaní nastavenia a o vylaďovaní auta. Celá oblasť výkonu bude pravdepodobne taká široká a relatívne neznáma, že zima a možno aj úvodné preteky budú hlavne o čo najlepšom chápaní operačných hraníc auta."

"Bude to sezóna komplexnosti a delikátnosti. Nebudeme v situácii, že ten, kto vyhrá prvé preteky, si pôjde aj po titul. Podľa mňa to bude nepredpovedateľné a vzrušujúce, čo je pre fanúšikov formuly 1 fantastická správa," poznamenal športový riaditeľ McLarenu Sam Michael, ktorý sa teší na množstvo rôznych nápadov a konceptov, z ktorých uspejú len tie najlepšie. "Sme hrdí na niekoľko konceptov, ktoré predstavíme na tomto aute, avšak pravdepodobne budú aj oblasti, v ktorých sa musíme učiť a zlepšovať. Hlavnou témou sezóny 2014 bude podľa mňa neprestajné učenie sa a napredovanie."

"Chceme sa vrátiť späť na čelo," odkazuje Jenson Button. "Chceme zažiť lepšiu sezónu ako v roku 2013. Momentálne je ale veľmi ťažké niečo predpovedať. Máme tu obrovské zmeny, ktoré budú mať veľmi veľký vplyv na súťažné poradie. Musíme si počkať a uvidíme, ako sa to vyvinie. Našim cieľom musí byť bezproblémová a produktívna zima. Chcem sa naučiť všetko o novej formule i o našom aute a chcem, aby sme boli s našim balíkom pred úvodnými pretekmi dobre oboznámení a aby sme aj tak boli schopní absorbovať nové veci a učiť sa. Podľa mňa si nikto nemyslí, že nás čakajú jednoduché mesiace. Neviem si predstaviť, že by to niekto v pitlane pripustil. Našim cieľom musí byť neprestajný progres a učenie sa."

{+T73311}

"Počas zimy som mal len jediný cieľ: bolo to o vnorení sa do organizácie, o zžití sa s ľuďmi a o zoznámení sa so všetkým, čo ma bude čakať v závere mesiaca po zasadnutí do kokpitu," reagoval Kevin Magnussen. "Nie je žiadnym tajomstvom, že žijem vo Wokingu a MTC navštevujem každý deň. Každý dostupný deň som pracoval, bol som spolu s mojimi inžiniermi, s manažmentom tímu alebo s trénermi v Technologickom centre McLarenu. Budoval som vzťahy, spoznával auto, jazdecký štýl, kokpit i kontrolné systémy, zlepšoval som svoju fyzickú kondíciu. Je to neprestajné učenie, ale je to zábava a je fajn môcť tak robiť so skupinou ľudí, ktorá s vami tak úzko spolupracuje. Bolo to neúprosné, ale užil som si disciplínu i celú tú koncentráciu. Bude fajn prísť do Jerezu - kde nás snáď bude čakať modrá obloha - a jazdiť s autom!"

"Som veľmi rád, že si ma tím zvolil za svojho rezervného jazdca," vyjadril sa Stoffel Vandoorne, ktorého čaká pôsobenie v tíme ART v GP2. "Mojim cieľom je pochopiteľne víťazstvo v majstrovstvách, ale prirodzeným pokračovaním je postup do formuly 1. Chcem sa dostať do pozície, z ktorej by som vedel niečím prispieť a od súťažného tímu sa chcem v priebehu ročníka čo najviac naučiť. Dorastencom McLarenu som už takmer rok a pravidelne navštevujem MTC. Zvyčajne som tu minimálne raz do týždňa, zvyšujem množstvo odvedenej práce a zlepšujem svoju fyzickú pripravenosť, aby som toho mohol odvádzať ešte viac. Pre mňa je to vzrušujúce obdobie."

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk