F1.sk F1.sk

Schumacherov stav naďalej kritický
zdroj: Mercedes AMG Petronas F1 Team

Schumacherov stav naďalej kritický

"Podobné zranenie mal aj Michaelov niekdajší kolega z Mercedesu Karl Wendlinger, bolo tomu tak po tréningovej nehode z Monaka 1994," pripomína Speedweek.com.

Michael Schumacher má za sebou náročnú noc, po ktorej je jeho stav naďalej kritický. Informácie sa na verejnosť dostávajú len veľmi ťažko a viac sa dozvieme po 11.00 hod., kedy sa v Grenobli uskutoční tlačová konferencia. "Momentálne by nebolo rozumné špekulovať o rozsahu zranení," upozorňuje vo svojom blogu novinár Joe Saward. "Isté je to, že prvých 36 hodín po takejto nehode je kľúčových. Mozog má totiž tendenciu napúchať."

Ešte včera podvečer do nemocnice dorazil profesor Gérard Saillant, ktorý sa o Schumiho staral aj po jeho nehode zo Silverstone 1999. Ide o uznávaného odborníka na poranenia mozgu. "Nemocnica však má vo svojom kádri veľa odborníkov, pretože lyžiarske nehody sú v tomto regióne pravidlom," dodáva Saward. V priebehu noci dorazil na miesto aj osobný lekár sedemnásobného majstra sveta Johannes Peil a morálne ho prišli podporiť aj prezident Medzinárodnej automobilovej federácie Jean Todt a jeho dlhoročný šéf Ross Brawn.

"Stav je naďalej kritický: Michael Schumacher je po ťažkej nehode na uniklinike v Grenobli naďalej udržiavaný v kóme," informuje stránka Speedweek.com, ktorá upozorňuje, že krvácanie do mozgu bohužiaľ môže viesť aj k smrti: "Lekári rozlišujú tri druhy poranení lebky a mozgu: Ľahké poranenie zodpovedajúce otrasu mozgu, stredne ťažké poradenie a ťažké ako v Schumacherovom prípade, ktoré vedie ku krvácaniu do mozgu."

"Podobné zranenie mal aj Michaelov niekdajší kolega z Mercedesu Karl Wendlinger, bolo tomu tak po tréningovej nehode z Monaka 1994. Tirolčan bol následne devätnásť dní v kóme, ale potom sa úplne uzdravil," vlieva fanúšikom nádej Speedweek.

Strata vedomia môže podľa lekára Jörga Ansorga z nemeckého zväzu chirurgov viesť k "ďalším poruchám funkčnosti. Takéto zranenie hlavy je dôsledkom nárazu lebky a kóma je pravdepodobne dôsledkom krvácania do priestoru medzi vrchnou časťou lebky a mozgom. Následne tam stúpa tlak a funkcie mozgu nie sú schopné pracovať, takže pacient stráca vedomie."

Na ďalšie informácie si treba počkať do spomínanej tlačovky, ale bývalý hlavný lekár formuly 1 Gary Hartstein je pozitívne naladený. "Odpoveď na otázku, či Michael môže prežiť, je hlasné áno," skonštatoval prostredníctvom sociálnej siete Twitter. "Nezabúdajme, že v tejto chvíli sú veci naďalej veľmi dynamické... Každý dobrý doktor vie, že vždy pomôže aj štipka šťastia alebo žmurknutie anjela strážneho. Takže..."

Aktuálne správy vám priebežne prinášame v rubrike Pitstop a na našej stránke na Facebooku.

Najnovšie z kategórie: Michael Schumacher

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk