F1.sk F1.sk

Montoya: F1 vždy nájde cestu, aby autá vyzerali komicky
zdroj: Sauber Motorsport AG

Montoya: F1 vždy nájde cestu, aby autá vyzerali komicky

"Niečo podobné sme už zažili: stalo sa tak v zime 2008/2009, kedy prišlo k zákazu širokých zadných krídel," hovorí Nelsinho Piquet.

Tri týždne pred začiatkom sezóny sa naďalej veľa hovorí o nosoch nových monopostov. Keď sme pred mesiacom zhliadli prvé auto, ostali sme poriadne prekvapení, ale postupne si zvykáme. Deväť z desiatich doteraz predstavených strojov stavilo na schodík na nose, len McLaren postupoval inak.

"Taká je formula 1," povedal bývalý formulový jazdec Scott Speed v rozhovore pre Motorsport-Total.com. "Boli napísané nové pravidlá, ktoré určili výšku auta v jednotlivých miestach. A potom z toho vzíde niečo takéto. Na druhej strane je ale úžasné, ako sa s tým popasovali najinteligentnejší ľudia svetového motošportu a stavili na celkom odlišné riešenia. Takto jasne to nevidíte nikde inde a práve o tom je formula 1."

Pri každoročných zmenách pravidiel nejde len o to, aby FIA autá pribrzdila. "Podľa mňa je to skutočný test inžinierskeho umenia a inteligencie," hovorí Speed. "Výzor formulových áut je permanentným vývojom. Nemožno povedať, že sú škaredé. Jednoducho sú len iné."

Svoj názor na problematiku vyslovil aj Nelsinho Piquet, ktorý pôsobil do roku 2009 v Renaulte. "V pravidlách je niečo, čo ľudí motivuje robiť to takto," reagoval Brazílčan. "Je jasné, že nos je škaredý, ale niečo podobné sme už zažili: stalo sa tak v zime 2008/2009, kedy prišlo k zákazu širokých zadných krídel. Auto odrazu prestalo vyzerať dobre, ale ľudia si na to nejako zvykli."

Situáciu si všimol aj Juan Pablo Montoya, ktorý v F1 pôsobil v rokoch 2001 až 2006 a sám zažil napríklad zvláštne vyzerajúci Williams FW26 z roku 2004. "Všetko je to pre mňa príliš politické," konštatuje Kolumbíjčan. "Videl som len niekoľko obrázkov, pretože formulu 1 už nesledujem veľmi intenzívne. Neviem. Vždy nájdu nejakú cestu, aby autá vyzerali komicky. Ale ak sa dnes pozrieme na menšie zadné krídla, tak sme si na to už zvykli..."

Najnovšie z kategórie: Juan Pablo Montoya

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk