F1.sk F1.sk

Tlačová konferencia po pretekoch

Michael SCHUMACHER, Rubens BARRICHELLO (Ferrari), David COULTHARD (McLaren)

?: Michael, blahoželáme. Siedme víťazstvo v sezóne, 51. víťazstvo v kariére a štvrtý titul majstra sveta. Ako sa cítiš?
Michael SCHUMACHER: Rozprával som sa s tímom počas dlhého kola, ktoré sme urobili, pomalého kola a ako vždy som hľadal tie pravé slová. V takých chvíľach pravdepodobne nie som zlým jazdcom, ale dosť zlou osobou na hľadanie správnych slov v takých momentoch, odpustite mi. Nemôžem povedať oveľa viac, ako to, že to bol krásny víkend. Urobili sme všetko, čo bolo treba. Prišiel som sem s nie najlepšími pocitmi, z akéhokoľvek dôvodu. Povedal som Jeanovi, že som si nie istý, že tento víkend sa to stane. Ale získali sme pole position, vyhrali sme a samozrejme vyrovnali sme sa Alainovým 51 víťazstvám. A získal som svoj štvrtý titul, je to trochu veľa na mňa získať všetko naraz. Toto som chcel povedať, je to veľký výkon, ale spôsob, akým sme to urobili, je fantastický aj vďaka tímu okolo nás, Rubensa a mňa – neuveríte, akí perfektní sú títo chlapci, ako spolu vychádzame, v dobrom, v zlom a hlavne v zlom, lebo niekedy ich mávame. Máme výborné mužstvo, také dobré, že som doň zamilovaný a je s ním veľa zábavy. Je to veľký výsledok a som viac ako vďačný všetkým.

?: Ako cítiš tento titul v porovnaní s ostatnými troma?
MS:
Stále sa pýtate na porovnávanie. Nemyslím, že je to namieste. Myslím, že sa chceme z toho tešiť a každý je iný, každé víťazstvo cítim inak. Je to vždy niečo zvláštne vyhrať veľkú cenu, vyhrať šampionát ešte zvláštnejšie, asi tak.

?: Rubens, musíš byť veľmi hrdý na svoju sezónu, v ktorej ste získali Pohár konštruktérov pre Ferrari.
Rubens BARRICHELLO: Som. Som. Vravím, že mám výbornú sezónu a nie je to preto, že to hovorím, som naozaj hrdý byť jeho tímovým kolegom a členom tejto skupiny. Myslím, že je to fantastický tím, myslím, že je to vynikajúci výsledok. Nemyslím, že je to náhoda, že som vstúpil do tímu, ktorý vyhráva celý čas. Niečo na tom je, že som pyšný, niečo, čo si tím zaslúži a Michael tiež. Som veľmi hrdý na to, že s nimi môžem byť.

?: Bol si prekvapený, keď si zistil, že je David pred tebou po prvej zastávke v boxoch a potom že si pred ním po druhej?
RB: Pravdupovediac som mal zmiešané pocity. Prvýkrát som bol rozrušený a druhýkrát šťastný, nemohol som tomu uveriť. Myslím, že takisto to bolo aj s Davidom, len v opačnom poradí. Našťastie pre mňa to vyšlo. Mal som vynikajúci štart. Na prvej sade pneumatík sa mi šlo dosť zle, bol tak veľmi blízko. Myslím, že mal lepšie kolo pred pitstopom, alebo samotný pitstop, tam ma chytil. A potom som jazdil naozaj naozaj rýchlo pokúsiť sa ho prekonať v druhom a bol som schopný urobiť naozaj rýchle kolo po výjazde a tak som sa dostal pred neho, som tomu veľmi rád.

?: David, tvrdo si sa dnes pokúšal uchovať nádej na šampionát do ďalších pretekov, ale na konci sa to nedalo. Snáď nám môžeš niečo povedať.
David COULTHARD: Samozrejme štart na vnútornej strane vyzerá byť nevýhodou, lebo Rubens bol schopný ma predbehnúť dosť ľahko a Michael urobil dosť veľký náskok ešte pred prvou zákrutou. Vedel som, že to bude ťažké. Fakt, že som bol schopný udržiavať odstup od Rubensa ma držal v nádeji, že mám šancu pri pitstope. S množstvom paliva, ktoré som mal, som cítil, že môže ísť do boxov predo mnou. Je to trocha inak, než čo vravel Rubens, potom v druhej časti som bojoval trošku viac s pneumatikami, bola to nová sada a nie som si istý, či to bolo vo vjazdovom kole, v pitstope, alebo vo výjazdovom kole – asi to v tom nebude, lebo ma predbehol pred prvou zákrutou, ale zrejme tam bolo niečo, čo ma obralo o čas. V skutočnosti druhé miesto by bolo to najlepšie, čo som dnes mohol dosiahnuť a samozrejme je to dnes o Michaelovom titule, víťazstve a ja mu samozrejme blahoželám k tomuto výsledku a odporúčam mu dať si oddych na posledné štyri preteky.

?: Stále však budete bojovať traja s Rubensom a Ralfom Schumacherom o druhé miesto; ako dôležité je pre teba skončiť druhý?
DC: Viete, v skutočnosti z druhého miesta nemám nejaké pocity. Chcem len vyhrať. Niet rozdielu pre mňa, či som druhý, tretí, alebo štvrtý, akýkoľvek skončím. To, čo je dôležité, je ako zajazdím jednotlivé preteky a vedieť, že som do toho dal 100 percent úsilia, čo sa vždy nedá, ale to je samozrejme cieľ, pokúsiť sa o to, potom už viac neviem urobiť. Nie je to len vaša individuálna schopnosť, ktorá rozhoduje o tom, kde skončíte šampionát.

?: Michael, čaká ťa dnes veľká party?

MS: Nič nie je pripravené, ale som si istý, že niečo nájdeme. Som si celkom istý. Uvidíme, čo z toho bude, ale bude to asi dosť mokré.

?: Budete s Rubensom opäť spievať?

MS: Kým sme sem prišli, len sme sa zahrievali. Áno, dnes v noci budeme veľa spievať.

-GaP-

Najnovšie z kategórie: Williams

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk