F1.sk F1.sk

GP Francúzska: Čísla a fakty

Ralf má narodeniny, Alesi sa vyrovná Alboretovi

{+r626}Michael Schumacher má na svojom konte po víťazstve na GP Európy už 49. triumfov (140. prvé miesto pre Ferrari, nasleduje McLaren 132 a Williams 105), čím sa tento nemecký pilot priblížil k rekordu Alaina Prosta na rozdiel dvoch víťazstiev. Ak by vyhral vo Francúzsku po piaty raz v kariére (predtým 1994-5 za Benetton, 1997-8 Ferrari), môže oslavovať okrúhle jubileum – 50 prvenstiev...
Michaelovi sa v poslednom čase darí, keď ťahá skvelú sériu dobrých výsledkov - v 14 z posledných 15 štartov skončil na 1. alebo 2. priečke (jedinou výnimkou bolo odstúpenie v Imole, predtým Nemecko 2000).
Okrem Schumachera pocítili radosť z víťazstva v Magny Cours zo súčasných pilotov len Heinz Harald Frentzen (Jordan, 1999) a vlani David Coulthard (McLaren).
Odkedy sa jazdí GP Francúzska v Magny Cours (1991) je na tomto okruhu najúspešnejší Williams (4x víťaz), po dva triumfy má Ferrari a Benetton, McLaren a Jordan vyhrali po jednej.
Na Nurburgringu dosiahol M. Schumacher 39. pole position, na legendárneho Ayrtonna Sennu (65.) sa však v najbližších dvoch sezónach nemôže dotiahnuť ani v prípade, že by vo všetkých zostávajúcich GP v rokoch 2001 (8) a 2002 (17) štartoval z prvého miesta na rošte. Ak by chcel Schumacher prekonať aspoň rekord Mansella v počte pole position v jednej sezóne (14), má šancu – musel by však k súčasným siedmim pridať ďalších osem, teda vyhrať každú jednu do konca MS.
Ralf Schumacher ešte z pole position neštartoval, hoci má už na svojom konte dva triumfy z GP (Imola, Kanada v roku 2001). Mika Häkkinen má na svojom konte 26 a David Coulthard 12 pole positions.
Z tímov má najviac pole positions po Schumacherovej z minulého týždňa Ferrari (144), nasleduje McLaren (112) a Williams (108).

Najviac bodov počas kariéry vyjazdil Michael Schumacher (746), čo je druhý najlepší výsledok po Prostovi (798,5) – systém bodovania sa však menil. To, čo sa zatiaľ nezmenilo, je fakt, že Fernando Alonso z Minardi, Enrique Bernoldi z Arrowsu, Luciano Burti z Prosta a Tarso Marques z Minardi ešte nezabodovali ani jeden raz.
{+r628}Kým Minardi drží rekord vzhľadom na to, že sa ešte nikdy nedostal ani jeden jeho jazdec na stupne víťazov, Arrows je zasa tímom, ktorý čaká najdlhšie na prvé víťazstvo (363 štartov bez prvenstva).
Pilot Prosta Jean Alesi absolvuje na domácej pôde už 194. preteky v kariére, čím sa na šiestej priečke v historických štatistikách vyrovná nedávno zosnulému Talianovi Michele Alboretovi a do konca sezóny sa dostane aj pred krajana a svojho zamestnávateľa Alaina Prosta (199 štartov).
Nemecký pilot Williamsu Ralf Schumacher oslávi v sobotu v deň kvalifikácie 26. narodeniny.

Najnovšie z kategórie: Eddie Irvine

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk