F1.sk F1.sk

TOMIHO NAJ Z MONTREALU.

Tradičné "NAJ" z Montréalu

Kolotoč veľkých cien sa na jeden víkend presunul z Európy za oceán do kanadského veľkomesta Montréal v provincii Québec. Väčšina jazdcov či členov tímov sa do Kanady teší.
A nie je to len samotným okruhom Gillesa Villeneuva ležiacom na ostrove Notre Damme, ale najmä atmosférou, ktorá tieto preteky sprevádza. Všade samá zeleň, voda, príjemní ľudia, všetko je akési farebnejšie, pestrejšie než na našom „Starom kontinente“, ako Európu prezývame. Tí, ktorí už Kanadu navštívili, mi dajú za pravdu.
No sú aj jazdci, ktorým tamojší okruh „nevonia“. Je ním aj Heinz-Harald Frentzen. Po nehode v Monaku sa necítil 100% fit a na pohode mu nepridal ani fakt, že tu pred dvoma rokmi havaroval a poranil si nohu. No situácia sa zopakovala a Frentzen v poslednej minúte piatkového tréningu narazil do bariéry na tom istom mieste ako v roku ´99! Hoci sa nezranil, utrpel malý otras mozgu a po lekárskej obhliadke sa rozhodol odletieť domov do Monaka. A tak sa do jeho kokpitu posadil testovací pilot Jordanu, Brazílčan Ricardo Zonta. A neviedol si zle.
No o vzruch sa postaral aj miestny hrdina, Jacques Villeneuve. V piatok ráno mal po kontakte s Montoyom škaredú nehodu, kvôli ktorej až do konca piatkových tréningov presedel v boxe (použitie náhradného vozu nie je dovolené). Poobede po tlačovke si to išiel s Montoyom vysvetliť, no Juan nemal chuť sa s ním baviť a tak ho Jacques chytil pod krk a vybavil si to s ním ručne-stručne. Žeby ďalší kohúti na smetisku???
Kvalifikácia bola jednoznačnou záležitosťou Michaela. No o zábavu núdza nebola. Nápis „BIENVENUE AU QUÉBEC“ (vitajte v provincii Quebec), vítal jazdcov na výjazde zo šikany smerom k cieľovej rovinke. Barrichello s Heidfeldom to asi nevedeli prečítať a tak sa rozhodli pozrieť si nápis zblízka, čoho výsledkom boli rozbité monoposty a prerušený tréning... Na jeho konci sme mohli vidieť komickú situáciu, keď sa asi 8 monopostov snažilo vtesnať do tréningového limitu a stihnúť ešte aspoň jedno rýchle kolo. Stihli to skoro všetci, no zlepšil sa iba Coulthard.
V pretekoch to potom bola jednoznačná záležitosť bratov Schumacherovcov. Michaelove vyhlásenia, že trať v Montreale dokonale sedí Williamsom, sa do bodky naplnili. Michelinky sedeli na montrealskom asfalte ako uliate, a tak okrem Ralfovho triumfu sa z bodov radovali aj v Proste a Jaguári.
Preteky však neboli bohvieako napínavé. Na začiatku nás zabával Barrichello s Montoyom, potom snáď skvelé tempo Schumacherovcov v boji o víťazstvo držalo divákov v napätí, no aj tam chýbala akási väčšia iskra pri Ralfových atakoch na Michaela.
Každopádne, je len dobré, že to tím Williams s bojom o víťazstvá myslí vážne. Mne neostáva nič len dúfať, že sa čoskoro k tímu z Grove pridajú ďalší!

A teraz pravidelné „naj“.

NAJLEPŠÍ: RALF SCHUMACHER
Ralf konečne prekročil svoj tieň! Podľa mňa zajazdil najlepšie preteky svojej kariéry. Maximálne nasadenie od kvalifikácie do konca pretekov, k tomu perfektne pracujúce auto a pneumatiky a ani jeho „veľký“ brat nemal šancu! Chcelo by to ale potvrdiť viacerými takýmito výkonmi...

NAJHORŠÍ: RUBENS BARRICHELLO & EDDIE IRVINE
Rubinho je premotivovaný a robí jednu chybu za druhou. V kvalifikácii rozbil voz, v pretekoch urobil školácku chybu a stratil 12 miest a nakoniec skončil v múre. Síce nezavinene, no situácia sa dala riešiť aj ináč, než strhnutím volantu...
Eddie po super pretekoch v Monaku akoby zaspal „na vavrínoch“. Otrasná kvalifikácia, v pretekoch sa rozlúčil po chybe už v 2.kole, keď so sebou „zobral“ aj Heidfelda.

NAJŠŤASTNEJŠÍ: JEAN ALESI
Väčšiu radosť z 2 bodov som už dávno nevidel! Jean jazdí ako za éry Tyrrell-u a svoju radosť dal aj patrične najavo. Priznám sa, tú prilbu by som bral...

NAJNESTASTNEJSI: NICK HEIDFELD & JARNO TRULLI
„Quick Nick“ si nezajazdil už tretie preteky po sebe a nebola to len jeho chyba. Jarno síce jazdí, a jazdí výborne, no monopost je proti, a tak podobne ako Heidfeld aj on pomaly zabúda, ako vyzerá šachovnicová vlajka.

NAJBOJOVNEJŠÍ: JOS VERSTAPPEN
Takisto ako Jean aj Jos jazdí posledné preteky výborne. V nedeľu aj napriek nedorozumeniu pri zastávke v boxe siahal po bodoch, o ktoré v závere prišiel, keď mu v plnej rýchlosti „odišli“ brzdy a skončil v pneumatikách.

NAJVÄČŠIE SKLAMANIE: JACQUES VILLENEUVE
Pre domácich fanúšikov bolo vystúpenie JV sklamaním. No nebola to Jacquesova chyba, to musím priznať. Auto malo počas celého víkendu nejaké problémy a nakoniec sa musel kvôli poruche radenia vzdať.

NAJVÄČŠIE PREKVAPENIE: RICARDO ZONTA
Bez piatkového tréningu sa dokázal rýchlo adaptovať a hoci auto pozná, nečakal som takú precíznu jazdu. I keď, pri nedeľňajších okolnostiach mohol získať nejaký ten bodík.

STANDOVA ZLATÁ IHLA - NAJVÄČŠÍ ZAŠIVÁK: MIKA HÄKKINEN
Hoci adeptov bolo tentokrát viac, pre Miku rozhodol fakt, že je 2-násobný majster sveta. Na ceste z 10. miesta po štarte na konečné 3. predbehol len Räikkönena a to bolo veru málo. Možno po posledných skúsenostiach sa rozhodol jazdiť efektívnejšie a šetril vozidlo, no aj tak si myslím, že mohol tlačiť trošku viac.Tomáš Šperka
tsperka@hotmail.com

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk